Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

Kamunikat.org ma już 25 lat. Sezon imprez białoruskich nabiera rozpędu

ЗАПІСЫ ЧАСУ (23.V- 22.V.2025)

  • 16 чэрвеня ў „Chill Time Café” хабу „Новая зямля” ў Беластоку прайшла сустрэча з Яраславам Іванюком, стваральнікам і кіраўніком інтэрнэт-бібліятэкі Kamunikat.org з нагоды 25-годдзя яе існавання. Сказаў ён між іншым, што калі Беларусь стане дэмакратычнай і цывілізаванай дзяржавай, ўсю калекцыю, якая налічвае дзесяткі тысячаў беларускіх кнігаў і перыядычных выданняў, перадасць у Нацыянальную бібліятэку ў Мінску www.racyja.com
    16 чэрвеня ў „Chill Time Café” хабу „Новая зямля” ў Беластоку прайшла сустрэча з Яраславам Іванюком, стваральнікам і кіраўніком інтэрнэт-бібліятэкі Kamunikat.org з нагоды 25-годдзя яе існавання. Сказаў ён між іншым, што калі Беларусь стане дэмакратычнай і цывілізаванай дзяржавай, ўсю калекцыю, якая налічвае дзесяткі тысячаў беларускіх кнігаў і перыядычных выданняў, перадасць у Нацыянальную бібліятэку ў Мінску
    www.racyja.com
  • W dniach 23-25 maja odbyła się XLVI Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę.  Organizatorem tego dorocznego wydarzenia, w którym uczestniczy  prawosławna młodzież z całej Polski, było Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Tym razem w programie pielgrzymki znalazł się też pokaz – piętnasty z kolei – filmu dokumentalnego Jerzego Kaliny „Nasza pamięć” o zbrodniach z przełomu stycznia i lutego 1946 r. we wsiach pomiędzy Bielskiem i Hajnówką, dokonanych przez oddział dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury. W czerwcu takie pokazy odbyły się jeszcze w Białowieży i Rybołach. 
  • 27 maja odbył się XXII Półmaraton Hajnowski. Wzięło w nim udział 252 osoby z różnych części Polski (najwięcej z Podlasia i z Warszawy), a także z Białorusi, Ukrainy i Słowenii. Wydarzenie zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce.
  • 2 czerwca w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów wraz Bractwem Młodzieży Prawosławnej zorganizowały spotkanie wspomnieniowe z okazji przypadającej w tym roku czterdziestej rocznicy pierwszej pieszej pielgrzymki (jeszcze nieoficjalnej) z Białegostoku na Świętą Górę Grabarkę. Odbyła się ona w dniach 13-18 sierpnia 1985 r. 
  • Ruszył proces rekrutacyjny na polskie uczelnie. Od tego roku akademickiego Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku uruchomił nowy kierunek na studiach stacjonarnych I stopnia: etnofilologia białoruska jako połączenie przedmiotów lingwistycznych, literaturoznawczych i kulturologicznych. Przyszłych filologów białoruskich będzie nadal kształcił Uniwersytet Warszawski. 
  • 2 czerwca w Pracowni Niezbudka w Michałowie odbyło się spotkanie poświęcone zmarłemu w 1998 r. wybitnemu białoruskiemu pedagogowi, folkloryście, dziennikarzowi, pisarzowi i poecie Mikołajowi Hajdukowi. Urodził się w przylegającej do Michałowa Kobylance, był też absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie. Przez wiele lat publikował swoje teksty (głównie pisane po białorusku) również w „Czasopisie”. Spotkanie odbyło się w ramach wydarzenia „Kulturowe skarby południowo-wschodniego Podlasia” Fundacji Mała Ojczyzna. 
  • 5 czerwca na terenie II Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce odbył się XII Piknik z Białorusem. Impreza ta promuje szkołę w środowisku oraz popularyzuje kulturę białoruską.
  • „Cisza i spokój” – to hasło przewodnie kampanii promującej Podlasie jako miejsce na wakacyjny odpoczynek. Ma być ono alternatywą dla stresujących, kosztownych i męczących podróży do popularnych kurortów. Kampania finansowana przez samorząd Województwa Podlaskiego rozpoczęła się 5 czerwca i jest emitowana w serwisach społecznościowych.
  • 6 czerwca obchodzono jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Białoruska Publiczna Szkoła Powszechna nr 2 i Państwowe Gimnazjum Białoruskie w Bielsku Podlaskim powstały w 1944 r. Po kilkuletniej przerwie w nauczaniu języka białoruskiego w 1949 r. na skutek dekretu Ministra Oświaty została otwarta 11-letnia szkoła dla dzieci narodowości białoruskiej. Organizatorem i dyrektorem szkoły był Jarosław Kostycewicz.
  • 9 чэрвеня юбілей 60-годдзя святкавала Пачатковая школа н-р 3 з дадатковым навучаннем беларускай мовы імя Яраслава Кастыцэвіча ў Бельску-Падляшскім. Легендарная бельская „Тройка” ў мінулым пераадолела розныя арганізацыйныя змены, але ніколі не страціла свайго беларускага характару і духу. Віншуем! www.racyja.com
    9 чэрвеня юбілей 60-годдзя святкавала Пачатковая школа н-р 3 з дадатковым навучаннем беларускай мовы імя Яраслава Кастыцэвіча ў Бельску-Падляшскім. Легендарная бельская „Тройка” ў мінулым пераадолела розныя арганізацыйныя змены, але ніколі не страціла свайго беларускага характару і духу. Віншуем!
    www.racyja.com
  • 7 czerwca w Słuczance (gm. Gródek) i 8 czerwca w Tofiłowcach (gm. Dubicze Cerkiewne) odbył się IV Festiwal Białoruskiej Tradycji „Soncahraj”. Wystąpiły na nim białoruskie zespoły Żemerwa ze Studziwód, Kasary z Warszawy i Kapela Tryhradzka z Gdańska. Odbyły się też warsztaty tradycyjnych tańców, wspólne śpiewanie i potańcówka. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Tutaka. 
  • 8 czerwca odbyło się doroczne Święto Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Na scenie przed Teatrem Dramatycznym wystąpiło 30 zespołów, solistów i chórów z Podlasia oraz zaproszeni goście z Łotwy. Koncertom towarzyszyły kiermasz rękodzieła oraz prezentacje lokalnych pisarzy tworzących w języku białoruskim. Organizatorem wydarzenia jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce. 
  • 8 czerwca w Gródku odbył się po raz drugi doroczny „Jarmark u Chodkiewiczów”. Wydarzenie ulokowało się na Górze Zamkowej nad Supraślą, w miejscu, gdzie znajdował się zbudowany w XV w. okazały drewniany zamek słynnego ruskiego rodu Chodkiewiczów. Przez całe popołudnie można było słuchać koncertów, brać udział w konkursach i warsztatach, odwiedzać stoiska z rękodziełem. Rekonstrukcje średniowiecznych walk zaprezentowała grupa Trzaskawica. Organizatorem jarmarku jest Gminne Centrum Kultury w Gródku.
  • 10 czerwca w Hajnówce odbył się białoruski festyn ludowy „Krynaczka”, organizowany przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Wydarzenie łączy się z obchodami prawosławnego święta Trójcy, które szczególnie uroczyście celebruje się w uroczysku „Krynaczka” koło Hajnówki. 
  • W dniach 12-13 czerwca w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się międzynarodowa konferencja „Wieś w Polsce i krajach sąsiedzkich 1944-1989. Społeczeństwo i gospodarka. Wśród prelegentów znaleźli się też historycy z Białorusi i białoruskiej mniejszości z Podlasia.
  • 14 czerwca podczas warsztatów w Polskim Radiu Białystok młodzież ucząca się języka białoruskiego z liceów w Hajnówce, Bielsku i Białymstoku pod okiem profesjonalistów techniki tworzenia i promocji radiowych podcastów. Realizowany z inicjatywy stowarzyszenia AB-BA projekt „Heta my” zakłada opublikowanie w mediach społecznościowych sześciu odcinków. 
  • 15 czerwca w świetlicy wiejskiej w Słuczance (gm. Gródek) odbył się wernisaż wystawy kopii portretów przedstawicieli rodu Chodkiewiczów „Chodkiewicze. Duma Ziemi Gródeckiej”. Prace wykonała Joanna Krakowian, a kuratorem wystawy jest Leon Tarasewicz. W zaaranżowanej galerii zawisło osiem portretów i dwa obrazy batalistyczne. Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Słuczance „Ale Babki”. 
  • 16 czerwca w Białostockim Teatrze Lalek odbyło się podsumowanie roku szkolnego uczniów różnych typów szkół, wspieranych przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego „AB-BA”. Na scenie zaprezentowano spektakl teatralny o muminkach, można było posłuchać białoruskich piosenek w wykonaniu młodych artystów oraz obejrzeć pokaz taneczny grupy Padlaski Wianok.
  • 21 i 22 czerwca w ramach cyklu zajęć poświęconych tradycyjnym śpiewom Białorusinów Białostocczyzny, opartych na archiwum fonograficznym znanego białostockiego folklorysty Stefana Kopy, odbyły się warsztaty tradycyjnego śpiewu „Pieśni Białostocczyzny. Lato”. Poprowadziła je mistrzyni tradycyjnego śpiewu i badaczka folkloru Iryna Maziuk. Spotkania w siedzibie Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku zorganizowało Centrum Kultury Białoruskiej.  
  • XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie powstanie w Hajnówce. Znajdą się w nim nowoczesne, interaktywne wystawy, instalacje artystyczne, przestrzenie warsztatowe, a także miejsca do odpoczynku i kontemplacji natury oraz do organizacji wydarzeń edukacyjnych i naukowych. Władze Hajnówki zadeklarowały, że miasto przekaże działkę na ten cel przy drodze do Białowieży. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 100 mln zł, z czego 40 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego. Termin zakończenia prac zaplanowano na 2029 r.
  • Od czerwca, jak co roku, rozpoczął kursowanie weekendowy pociąg Białystok-Waliły. W okresie wakacyjnym najchętniej wykorzystywany jest przez rowerzystów, którzy dojeżdżają na wybrane stacje, skąd ruszają na całodniowe wycieczki po Puszczy Knyszyńskiej i położonych w niej malowniczych wsiach. Składy wyruszają z Białegostoku o godz. 9.00 i 16.00, a z Walił o godz. 10.16 i 17.17. Podróż w jedną stronę trwa około 45 min.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (511) – чарговая вайна Вялікага Княства Літоўскага з Масквой. У ліпені 1514 г. наступіў захоп маскоўскімі войскамі горада Смаленска.
  • (317) – у ліпені 1708 г. швэдзкія войскі занялі Магілёў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com