Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Byli heto zwyczajnyja bandyty, ale prykidwalisa, szto jany – „Wojsko Polskie”

    U Pałudniowym Wostrawie zaraz na paczatku wioski staić charoszy dom z gankam, u jakim kaliś żyła siamja Ściapana Chmialeŭskaho. Heto byŭ moj daloki swajak. Dom staić pusty jak paru let tamu pamiarła niawiestka Żenia, a trochi raniej jaje mużyk Tolik. Dziciej u ich nie było….ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

Szkoła Podstawowa w Czyżach nosić będzie imię Wiktora Szweda. Nasi wśród stypendystów marszałka województwa. Wystawa Alika Wasyluka w Białymstoku. Obchody Dnia Woli 2025

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2025)

  • 23 сакавіка 2025 г. Прэм’ера спектаклю „Віця” ў Падляшскай оперы і філармоніі ў Варшаве на 100-годдзе з дня нараджэння Віктара Шведа ў рамках таксама святкаванняў 107-ых угодкаў БНР Фота Цэнтра беларускай культуры ў Беластоку
    23 сакавіка 2025 г. Прэм’ера спектаклю „Віця” ў Падляшскай оперы і філармоніі ў Варшаве на 100-годдзе з дня нараджэння Віктара Шведа ў рамках таксама святкаванняў 107-ых угодкаў БНР
    Фота Цэнтра беларускай культуры ў Беластоку
  • 1 marca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyła się prezentacja nowo wydanego albumu „Ekspedycja Wacława Łastowskiego w 1928 roku”. Znalazło się w nim około 300 unikatowych materiałów fotograficznych, zebranych podczas wyprawy etnograficznej, prowadzonej na ziemi mozyrskiej i słuckiej przez Wacława Łastowskiego, białoruskiego badacza etnografa, ale także działacza społecznego i politycznego, pisarza, historyka oraz filologa. Uczestników tej ekspedycji, w tym samego Łastowskiego, spotkał tragiczny los – zostali rozstrzelani przez NKWD. Oryginalne materiały z ekspedycji  znajdują się obecnie w Bibliotece Białoruskiej im. Franciszka Skaryny w Londynie  – słabo znane dotąd szerszemu gronu odbiorców. 
  • Na sześć lat więzienia i grzywnę skazał 6 marca Sąd Apelacyjny w Białymstoku byłego funkcjonariusza białoruskich służb granicznych, oskarżonego o działanie w grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. Białorusko-polska grupa miała swym na koncie przerzut co najmniej kilkuset osób pochodzących z Azji. Jej działania były koordynowane z Moskwy.
  • Po dość spokojnym okresie zimowym na polsko-białoruskiej granicy wraz z nadejściem wiosny zauważalny był wzrost prób nielegalnego jej przekraczania. Jak podało MSWiA, od początku roku odnotowano ponad tysiąc takich incydentów. Od 10 marca, przez kolejne 90 dni, przy granicy z Białorusią będzie obowiązywać strefa buforowa z zakazem przebywania osób postronnych. Strefa po raz pierwszy została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni i od tamtego czasu jest stale przedłużana.
  • 10 marca Prokuratura Rejonowa w Hajnówce jako oskarżyciel w głośnej sprawie aktywistów, niosących pomoc humanitarną na granicy z Białorusią, poinformowała że skierowała do sądu wniosek o przekazanie jej sprawy w celu uzupełnienia śledztwa o materiał dowodowy z innego postępowania, prowadzonego przez lubelską delegaturę Prokuratury Krajowej. Z kolei Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, by jako prokurator generalny wydał polecenie cofnięcia aktu oskarżenia w tej sprawie.
  • Масленіца ў Гайнаўскім белліцэі facebook.com/bialorushajnowka
    Масленіца ў Гайнаўскім белліцэі
    facebook.com/bialorushajnowka
  • Od 11 do 14 marca w Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Orli i Hajnówce odbyły się spotkania autorskie z Janem Maksymiukiem, autorem książki „Kinoman”, publikowanej wcześniej w odcinkach w „Czasopisie”, a wydanej przez Struha Editions. Napisana w języku podlasku książka jest subiektywnym spojrzeniem autora na swoją młodość – lata licealne w Hajnówce (1973-1977) oraz czas studencki w Warszawie (1977-1983). 
  • 14 marca w Białoruskim Hubie Nowaja Ziamla w Białymstoku odbyło się spotkanie autorskie z Aleksym Dzikawickim. Prezentowano wydany właśnie jego tomik wierszy „Poleszuk 2.0”, przełożony na język polski przez Mirę Łukszę. Alaksiej  Dzikawicki to także znany białoruski dziennikarz pochodzący z Pińska, który od wielu lat pracuje w Polsce, m.in. współkierował telewizją Biełsat.
  • 18 marca na skwerze Jana Leończuka w Zabłudowie otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości rzeźbiarza Włodzimierza Naumiuka. Wernisaż połączono z uroczystym jubileuszem 90-lecia mieszkającego w Kaniukach artysty. – Я просты хлопец, без вялікай школы і ведаў, і толькі маю вакол добрых людзей – powiedział dla Radia Racja. – Шкада, што многія ўжо адышлі, як Леанчук, калега мой, Янэк.
  • 19 marca Rada Gminy w Czyżach podjęła decyzję o nadaniu miejscowej Szkole Podstawowej imienia Wiktora Szweda. Oficjalnie placówka zmieni swoją nazwę i zyska Wiktora Szweda jako patrona 1 września 2025 r., zaś samą uroczystość nadania imienia zaplanowano na 10 października 2025 r. W tym roku mija 100 lat od narodzin tego znanego i zasłużonego dla kultury białoruskiej poety. Urodził się on we wsi Morze w gminie Czyże i został pochowany na tamtejszym cmentarzu prawosławnym. Miejscowej szkole nadano jego imię z inicjatywy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. – To jest dla nas honor i zaszczyt. Wiktor Szwed był poetą i publicystą i jego działalność nas zobowiązuje, abyśmy dalej krzewili tę kulturę, nasze tradycje i tożsamość. A przede wszystkim – promowali nasz język – powiedziała Radiu Białystok przewodnicząca Rady Gminy Czyże Krystyna Gawryluk. Wójt Jerzy Wasiluk zaznaczył, że to pokazuje, iż gmina utożsamia się z mniejszością białoruską. 
  • 19 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się gala wręczenia stypendiów artystycznych marszałka województwa podlaskiego. Łącznie przyznano ich 44 – siedem półrocznych po 7 tys. zł i trzydzieści siedem rocznych po 10 tys. zł. Wśród stypendystów – rocznych – znaleźli się też przedstawiciele naszego środowiska. Joanna Troc, która prowadzi Teatr Czrevo, w ramach programu stypendialnego napisze scenariusz przedstawienia na podstawie opowiadania Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii” z wykorzystaniem tekstów archiwalnych oraz wywiadów z mieszkańcami Podlasia. Z kolei Walentyna Szwed opracuje bibliografię swego nieżyjącego męża, białoruskiego poety Wiktora Szweda. Trzecia „nasza” stypendystka Natalia Gierasimiuk z Hajnówki swoje stypendium przeznaczy na zebranie, opracowanie i wydanie zbioru legend, mitów i opowieści z regionu pogranicza polsko-białoruskiego.
  • Wernisaż wystawy w parku w Zabłudowie, obrazującej twórczość niezwykłego ludowego artysty rzeźbiarza z Kaniuk Włodzimierza Naumiuka (na zdjęciu z kwiatami) z okazji jubileuszu jego 90-tych urodzin www.racyja.com
    Wernisaż wystawy w parku w Zabłudowie, obrazującej twórczość niezwykłego ludowego artysty rzeźbiarza z Kaniuk Włodzimierza Naumiuka (na zdjęciu z kwiatami) z okazji jubileuszu jego 90-tych urodzin
    www.racyja.com
  • 19 marca w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Prawosławie w obiektywie” autorstwa Aleksandra Wasyluka, fotografa, znanego w prawosławnym środowisku działacza, obecnie pełnomocnika Marszałka Województwa Podlaskiego do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych. 150 fotografii, można oglądać na ogrodzeniu katedry św. Mikołaja w Białymstoku przy ulicy Lipowej. Podczas wernisażu Aleksander Wasyluk otrzymał wysokie cerkiewne odznaczenie – Order Świętej Marii Magdaleny III stopnia, który wręczył mu prawosławny arcybiskup białostocki i gdański Jakub. 
  • 21 marca w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim odbył się Finał XXX Olimpiady Języka Białoruskiego. Wzięło w nim udział 12 uczniów z Bielska, Hajnówki, Białegostoku i Lublina. W tym roku tematem egzaminu pisemnego były życie i twórczość Wasila Bykawa oraz polsko-białoruskie związki literackie i kulturalne. W części ustnej uczestnicy wypowiadali się na wylosowany temat z zakresu literatury białoruskiej, przekładów literatury białoruskiej na język polski, percepcją kultury białoruskiej w Polsce oraz życiem mniejszości białoruskiej w Polsce.
  • 23 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się premiera spektaklu „Wicia”, inspirowanego twórczością Wiktora Szweda, znanego białoruskiego poety z Podlasia. W tym roku mija sto lat od narodzin zmarłego przed pięciu laty twórcy. Wystawione w języku białoruskim przedstawienie przygotowała i wyreżyserowała Joanna Troc, która wraz z pięcioosobową grupą aktorów pojawiła się również na scenie. Tłumaczenia tekstów na język białoruski dokonała Alina Wawrzeniuk. Spektakl wyprodukowało Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • 22 marca premier Donald Tusk, a także wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak odwiedzili polsko-białoruską granicę w gminie Krynki. Podczas spotkania z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej premier mówił m.in. o 98-proc. skuteczności zatrzymań, jeśli chodzi o nielegalne przejścia granicy polsko-białoruskiej, przypomniał również o działaniach zmierzających do uczynienia z  polskiej granicy wschodniej umocnionej linii obronnej, w którą zaangażowałaby się cała Unia Europejska. Obecnie ochrona polsko-białoruskiej granicy przed hybrydową agresją kosztuje budżet państwa około 2,5 mld złotych.  
  • Ukazał się najnowszy 69 numer czasopisma „Bielski Hostineć”, zawierający zbiór tekstów o tematyce historycznej, krajoznawczej i kulturalnej dotyczącej Ziemi Bielskiej. Periodyk wydaje Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
  • Войт Чыжоўскай гміны Юры Васілюк сказаў, што прысваенне імя Віктара Шведа школе ў Чыжах гэта таксама доказ моцнай ідэнтыфікацыі мясцовага грамадства з беларускай меншасцю www.racyja.com
    Войт Чыжоўскай гміны Юры Васілюк сказаў, што прысваенне імя Віктара Шведа школе ў Чыжах гэта таксама доказ моцнай ідэнтыфікацыі мясцовага грамадства з беларускай меншасцю
    www.racyja.com
  • Sejmik Województwa Podlaskiego na ostatniej sesji pod koniec lutego powołał komisję do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W jej skład weszli Wiesława Burnos, Waldemar Kwaterski, Igor Łukaszuk, Jacek Piorunek i marszałek Łukasz Prokorym, który dołączył po to, jak powiedział, by nadać tej komisji większą rangę. – Адкрываецца новы раздзел, можна сказаць, у Падляшскі ваяводстве – skomentował to w Radiu Racja radny Igor Łukaszuk.
  • Sześć książek, które kapituła wybrała spośród ponad 80 zgłoszeń, zostało nominowanych do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Wśród nich głośny tytuł Anety Prymaki-Oniszk „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”, jaki został nagrodzony już w ogólnopolskim konkursie Grand Press, a także znalazł się w gronie dziesięciu finalistów tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
  • Projekt muzyczny Sw@da x Niczos – Niczos & Naczos Ltd  sp. z o.o. znalazł się wśród nominowanych do nagrody Podlaska Marka w kategorii kultura. Do końca marca trwało głosowanie poprzez formularz na stronie konkursu. – Uważam, że Sw@da x Niczos bez względu na to, czy zdobędą ten tytuł, już są podlaską marką po tym jak zajął drugie miejsce w polskim konkursie Eurowizji – powiedział marszałek Łukasz Prokorym. Gala, na której ogłoszeni zostaną laureaci, odbędzie się 15 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Czyli w tym samym czasie, co Festiwal Eurowizji w Bazylei, gdzie duet Sw@da x Niczos zamierzał wystąpić z utworem „Lusterka” po podlasku.
  • Od roku akademickiego 2025/2026 Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku uruchamia nowy kierunek na studiach stacjonarnych I stopnia: etnofilologia białoruska. Będzie on połączeniem przedmiotów lingwistycznych, literaturoznawczych i kulturologicznych. Kierunek będzie realizowany, gdy w wyniku naboru zbierze się odpowiednia grupa studentów. W przeszłości na samą filologię białoruską zaczęło brakować chętnych i dlatego ją zamknięto. Zaangażowana w uruchomienie poszerzonego kierunku prof. UwB dr hab. Anna Sakowicz uważa, że na tej uczelni być on powinien. – Тут жывуць беларусы-аўтахтоны, таксама ў выніку палітычнай сітуацыі ў горадзе шмат прыезжых з Беларусі – powiedziała na antenie Radia Racja, zwracając uwagę, że w przeciwnym razie w niedługim czasie może zabraknąć nauczycieli języka białoruskiego, który jest nauczany w wielu szkołach w regionie, a dotychczasowi pedagodzy stopniowo odchodzą na emeryturę. Absolwenci nowego kierunku będą mogli pracować też w mediach, wydawnictwach – nie tylko stricte białoruskich – placówkach kultury lub administracji publicznej.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У красавіку

    – 9(21).04.1835 г. у Віцебску нар. Ялегі Пранціш Вуль (сапр. Элегі Францішак Карафа-Карыбут), беларускі паэт. Удзельнічаў у  студзенскім паўстаньні, за што быў сасланы ў Сібір. Апошнія гады жыцьця правёў у Варшаве, дзе з Вінцэсем Каратынскім і Адамам Плугам стварыў беларускі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (676) – у 1349 г. пачалося  змаганьне Польшчы і старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага за Падляшша і Валынь.
  • (394) – у 1631 г. у Куцеінскай манастырскай друкарні быў выдадзены „Буквар” падрыхтаваны С. Собалевым.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis