Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (5)

    Syn rasstralanaj Wolhi Ciruk Uładak świedczyŭ, szto Jurczenia adnaho razu spytaŭ, jak im żywiecca biez maciary i skazaŭ: nie żałujcie matki, bo to komunistka. Mużczyna z mlina ŭ Nietupi na sudzie skazaŭ, szto na druhi dzień pośle egzekucji Jurczenia naławiŭ rybaŭ i zawioz ich dla…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Reżim w Mińsku domagał się wydania opozycjonisty

28 listopada Sąd Okręgowy w Poznaniu odmówił ekstradycji Białorusina Dzmitryja Pleskaczowa (na zdjęciu). Z wnioskiem o jego wydanie władzom Białorusi w październiku wystąpiła prokuratura w Mińsku, która postawiła mu dwadzieścia trzy zarzuty. Reżim oskarżał emigranta na podstawie ośmiu artykułów kodeksu karnego – za podżeganie do nienawiści, udział w masowych zamieszkach, organizowanie działań naruszających porządek publiczny, nawoływanie do sankcji, utworzenie organizacji „ekstremistycznej”, oczernianie i obrazę Aleksandra Łukaszenki, obrazę urzędnika państwowego.

Pochodzący z niewielkiej miejscowości Czausy w obwodzie mohylewskim Dzmitry Pleskaczou ma 28 lat. W Białorusi pracował jako barman. W 2018 r. wyjechał do pracy do Polski. Na początku 2020 r. wrócił do kraju. Kiedy w sierpniu zaczęły się masowe protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich, przyłączył się do nich. Wychodził na uliczne akcje w rodzinnym mieście, a następnie brał udział w wiecach w Brześciu. Wówczas wraz z przyjaciółmi założył i administrował na Telegramie czat „97% Chausy”, na którym do dziś kontaktują się pochodzące z Czaus osoby o opozycyjnych poglądach. Po tym, jak milicja i KGB zaczęli zatrzymywać tych, którzy go subskrybowali, 5 września 2020 r. uciekł do Polski. Złożył wniosek o międzynarodową ochronę i otrzymał status ochrony uzupełniającej. Zamieszkał w Poznaniu, gdzie podjął działalność gospodarczą (jest właścicielem kilku gabinetów kosmetycznych).

Sprawę karną przeciwko Pleskaczowowi w Białorusi wszczęto w 2021 r. Rok później opozycjonista został wpisany na „listę terrorystów”. 

Na przesłuchanie w poznańskiej prokuraturze, a potem na sprawę w sądzie, Pleskaczou stawił się z adwokatem. Jego wynajęcie opłaciła organizacja praw człowieka Dissident.by. Prawnicy, z którymi wcześniej się kontaktował, żądali na początek około sześciu tysięcy złotych.

W sprawie pomagał też zespół prawny przy Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Swiatłany Cichanouskaj. 

Odrzucając wniosek o ekstradycję Pleskaczowa, poznański sąd uznał, że był on motywowany politycznie. Wyrok jest prawomocny.

Za portalem Zerkalo.io

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У студзені

    985 – 1040 г. паход кіеўскага князя Яраслава Мудрага на Літву. Першае ўпамінаньне Літвы ў славянскіх летапісах. 960 – 1065 г. першая летапісная зьвестка пра горад Браслаў, заснаваны полацкім князем Брачыславам Ізяславічам. 905 – 1120-я гады, стварэньне „Аповесьці мінулых гадоў” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (135) – 10.01.1890 г. у Дзедзінцы Друйскай воласьці Віленскай губ. нар. Ільдэфонс Бобіч, каталіцкі ксёндз, дзеяч беларускага хрысьціянскага руху і прыхільнік беларусізацыі каталіцкага касьцёла на беларускіх землях, м. інш. навучаў рэлігіі ў Віленскай Беларускай Гімназіі (1921-1923), быў пробашчам у Германавічах, у Іўі (1930-1944). Памёр 18.04.1944 г., пахаваны побач касьцёла Пятра і Паўла ў Іўі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis