Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (5)

    Syn rasstralanaj Wolhi Ciruk Uładak świedczyŭ, szto Jurczenia adnaho razu spytaŭ, jak im żywiecca biez maciary i skazaŭ: nie żałujcie matki, bo to komunistka. Mużczyna z mlina ŭ Nietupi na sudzie skazaŭ, szto na druhi dzień pośle egzekucji Jurczenia naławiŭ rybaŭ i zawioz ich dla…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2024)

Listopad’24 w Białorusi: spotkania Maryją Kalesnikawą z ojcem, Fala aresztowań, ułaskawień i inne wydarzenia

У Беларусі

  • Вечарам у цэнтры Мінска Фота С.А.
    Вечарам у цэнтры Мінска
    Фота С.А.
  • 31 października w Mińsku odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu euroazjatyckiemu. Podczas wydarzenia, które zgromadziło przedstawicieli takich państw, jak Chiny, Iran i Syria, obok szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa siedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Występując jako jeden z głównych mówców, nie pierwszy raz już powiedział, że Węgry sprzeciwiają się sankcjom wobec Rosji. Państwa i instytucje Unii Europejskiej odcięły się od stanowiska prezentowanego przez Węgry.
  • Na początku listopada przez cały kraj przetoczyła się kolejna fala aresztowań, dokonywanych przez KGB  – poinformowało Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Celem obławy byli krewni więźniów politycznych, którzy w związku z tym otrzymali pomoc materialną od niezależnych białoruskich organizacji działających na emigracji. W obawie przed prześladowaniami takie osoby starają się w miarę możliwości ewakuować się z Białorusi. Trafiają najpierw do lokali konspiracyjnych, a następnie do krajów Unii Europejskiej – w pierwszej kolejności do Polski, na Litwę i Łotwę, gdzie mogą składać wnioski o ochronę międzynarodową jako ofiary prześladowań reżimu Łukaszenki.
  • Siedem osób zgłosiło chęć kandydowania w styczniowych wyborach na urząd prezydenta do Państwowej Komisji Wyborczej. Są to obecnie rządzący dyktatorsko krajem Alaksandr Łukaszenka, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi Aleh Hajdukiewicz, prezes zarządu Republikańskiej Partii Pracy i Sprawiedliwości Alaksandr Chiżniak, wyrzucona z opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej była parlamentarzystka Hanna Kanapackaja oraz pierwszy sekretarz proreżimowej Białoruskiej Partii Komunistycznej Siarhiej Syrankoŭ. Zarejestrowani już pułkownik Wolha Czamadanawa i generał Siarhiej Bobrykaŭ zrezygnowali z kandydowania, przekazując swoje poparcie Łukaszence.
  • 2 listopada podczas Dożynek w Mostach w obwodzie grodzieńskim Aleksander Łukaszenka kolejny raz już zapewniał o pokojowym nastawieniu Białorusi do zachodnich sąsiadów. –  Żadna Rosja nie zamierza przez terytorium Białorusi napadać na Polskę, Litwę, Łotwę czy Ukrainę – oświadczył ze sceny. Ponownie też obwinił Zachód o eskalowanie kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, a także planowanie ekspansji na Wschód i chęć zajęcia białoruskich terytoriów. 
  • Каб бацька мог сустрэцца са зняволенай дачкой Марыяй Калеснікавай, трэба было асабістага дазволу Аляксандра Лукашэнкі Фота з Інтэрнэту
    Каб бацька мог сустрэцца са зняволенай дачкой Марыяй Калеснікавай, трэба было асабістага дазволу Аляксандра Лукашэнкі
    Фота з Інтэрнэту
  • 5 listopada Alaksandr Łukaszenka podpisał list do Władimira Putina o gotowości Białorusi do zostania partnerem BRICS. Jest to struktura międzynarodowa, stworzona w 2006 r. przez wielkie państwa globalnego Południa i Dalekiego Wschodu (Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA). W ubiegłym miesiącu w Kazaniu w Rosji odbył się szczyt tej organizacji.
  • 12 listopada doszło do spotkania Aleksandra Kalesnikawa ze swoją córką, więźniarką polityczną Maryją Kalesnikawą. Zdaniem niezależnych organizacji, zajmujących się obroną praw człowieka w Białorusi, z uwięzioną opozycjonistka nie było kontaktu od ponad 600 dni. Zgodę na jej widzenie z ojcem osobiście wydał Łukaszenka, natomiast zdjęcia ze spotkania w więzieniu upublicznił Raman Pratasiewicz, opozycjonista porwany w 2021 r. z samolotu Ryanair, który teraz pracuje dla reżimu. Przypomnijmy, iż Maryja Kalesnikawa była w 2020 r. jedną z najważniejszych osób kampanii prezydenckiej opozycjonistów. Kierowała sztabem wyborczym Wiktara Babaryki, a po jego aresztowaniu wsparła Swiatłanę Cichanoŭską. 
  • Łukaszenka ułaskawił w listopadzie 63 więźniów politycznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewniło, że będzie sprawować kontrolę nad ułaskawionymi tak, by „zachowywali się zgodnie z prawem”. Od lipca 2024 r. w Białorusi miały miejsce cztery fale ułaskawień więźniów politycznych. W ich wyniku na wolność wyszło 147 osób. W więzieniach nadal przebywa blisko 1,5 tys. skazanych za poglądy i działalność opozycyjną.
  • Władze zawiesiły działalność szkoły języków obcych „AKC Most” w Brześciu – poinformował niezależny białoruski portal Pozirk. 13 listopada biura placówki zostały zaplombowane, a w sieci pojawiły się oficjalne informacje o zaprzestaniu działalności szkoły. „AKC Most” działała od 2006 r., uznawana jest za największy ośrodek nauki języków obcych w Brześciu i obwodzie brzeskim. Poza językiem polskim uczono w niej również języka angielskiego oraz prowadzono zajęcia z psychologii. 
  • Alaksandr Łukaszenka spotkał się ze studentami Uniwersytetu Lingwistycznego w Mińsku. Jak zwykle przewrotnie przekonywał do swoich racji. – Dyktator, dyktator, dyktatura… nikomu nie wierzcie, żadnej dyktatury w kraju nie ma! I być nie może, a wiecie czemu? Bo żeby być dyktatorem, to musisz mieć skłonność do dyktatury. No, a jaką ja mam skłonność do dyktatury? (…) nie ma żadnej dyktatury i nie jest mi ona potrzebna!  Swoje „demokratyczne” przekonania wyłożył też mówiąc o stosunku do wolności w Internecie. Jasno dał do zrozumienia, że w przypadku jakichkolwiek protestów w kraju po prostu wyłączy dostęp do globalnej sieci, jak robił to już w pamiętnym 2020 roku.
  • 22 listopada Łukaszenka podpisał dekrety o przyjęciu obywatelstwa i przyznaniu azylu w Białorusi Tomaszowi Szmydtowi, byłemu sędziemu II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W maju 2024 r. wyjechał on do Białorusi i zwrócił się o ochronę do tamtejszych władz. Szmydtowi postawiono zarzut szpiegostwa, ponadto według polskiej prokuratury, mężczyzna, biorąc udział w propagandowych programach kremlowskich i łukaszenkowskich mediów, działa na szkodę RP, gdyż uczestniczy w wojnie hybrydowej przeciwko Polsce.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сьнежні

    – 22.12.1264 г. мірны і гандлёвы дагавор Полацка і Віцебска з Рыгаю і Готландам. – 25.12.1834 г. у Цынцавічах каля Вілейкі нар. Нікадзім Сілівановіч, мастак. Вучыўся ў Пецярбургскай акадэміі мастацтваў (1859-1866, у 1870 г.  закончыў клясу мазаікі, выкладаў у ёй. За мастацкія творы напісаныя ў Пецярбурзе і ў Беларусі ў 1874 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (141) – 17.12.1883 г. у Менску нар. Яўген Барычэўскі, літаратуразнавец. Вучыўся ў Бэрлінскім і Маскоўскім унівэрсытэтах (1903 – 1910). З 1922 г. выкладчык Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэта, з 1927 – супрацоўнік Інбелкульта і Інстытута Літаратуры і Мастацтва АН БССР. Аўтар прац: „Паэтыка літаратурных жанраў” (1927), „Тэорыя санета” (1927), артыкулаў пра творчасьць Максіма Багдановіча, Янкі Купалы, Максіма Гарэцкага. Быў беспадстаўна рэпрэсіраваны, памёр(?) 12.09.1934 г. у Менску, пахаваны там на Вайсковых могілках.
  • (135) – 17.12.1889 г. у Новым Сяле на Полаччыне нар. Даніла Васілеўскі, краязнавец, гісторык, літаратуразнавец. Закончыў Полацкую сэмінарыю і Віцебскі інстытут, настаўнічаў і збіраў фальклёр на Полаччыне. Пасьля І сусьветнай вайны працаваў ва ўстановах асьветы на Полаччыне, арганізаваў Віцебскае губэрнскае
  • (132) – 17.12.1892 г. памёр Фэлікс Тапчэўскі (Хвэлька з Рукшэніц), паэт. Нар. у 1838 г. у фальварку Будзішча (Лёсава) на Віцебшчыне. Працаваў валасным пісарам у Лепельскім пав. Апошнія гады жыцьця правёў у маёнтку Вухвішча каля Полацка. Пахаваны ў Рукшэніцах.
  • (100) – 17.12.1924 г. пакліканьне да дзейнасьці Белдзяржкіно (Беларускага дзяржаўнага ўпраўленьня па справах кінэматаграфіі). Пачатак беларускага кіно.
  • (36) – 17.12.1988 г. у Беластоку адбыўся І Зьезд Беларускага Аб'яднаньня Студэнтаў (старшынёй быў абраны Яўген Вапа), першай беларускай арганізацыі заснаванай і зарэгістраванай уладамі на хвалі дэмакратызацыі ў Польшчы.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis