-
1 лютага пад пяцьдзесят асоб з беларускай дыяспары Беластока ды Варшавы прыняло ўдзел у Маршы Каліноўскага Гарадок – Страшава, адкуль пераехалі да помніка ў Мастаўлянах
Фота арганізатараў - 1 lutego trasą z Gródka do Mostowlan, położonych przy samej granicy z Białorusią, przeszedł „Kalinoŭski Marsz”. Upamiętnił on rocznicę urodzin (w Mostowlanach właśnie) bohatera i przywódcy powstania styczniowego 1863 r. W Mostowlanach znajduje się pomnik poświęcony Konstantemu Kalinowskiemu, a w Gródku jego imię nosi miejscowy dom kultury. Wydarzenie zorganizowała białoruska organizacja „Ruch”, przy wsparciu białoruskiej diaspory z Białegostoku, klubu rekonstrukcji historycznej Invictus 1863, Chorągwi Białostockiej Pospolitego Ruszenia i Białoruskiego Domu.
- 29 stycznia w Zaleszanach odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1946 r. Dokładnie 79 lat temu oddział PAS NZW pod dowództwem Romualda Rajsa „Burego” spalił wieś i zabił szesnaście osób, w tym kobiety i dzieci (oddział ten spacyfikował w sumie pięć miejscowości zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, a z jego rąk zginęło 79 osób). Pamięć ofiar uczczono liturgią w miejscowym monasterze pod wezwaniem św. Katarzyny. Następnie bliscy pomordowanych, duchowni i przedstawiciele władz modlili się w centrum wsi przy pomniku upamiętniającym ofiary zbrodni.
- 30 stycznia Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przeznaczeniu 1 mln zł na realizację zadań wspierających mniejszości narodowe i etniczne w regionie. Wsparcie (rozdysponowane w wyniku konkursu ofert) obejmuje trzy obszary, które mają na celu budowanie dialogu, ochronę tożsamości kulturowej oraz popularyzację działań artystycznych i literackich mniejszości narodowych i etnicznych w województwie podlaskim.
- 2 lutego odbyła się autobusowa pielgrzymka białostockiego Bractwa Cerkiewnego Trzech Świętych Hierarchów do parafii prawosławnej pw. św. Symeona Słupnika w Brańsku. Jak co roku jej celem było modlitewne oddanie czci świętym męczennikom podlaskiej ziemi, którzy zostali w 1946 r. zamordowani przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa „Burego”.
- 2 lutego w kinie Forum w Białymstoku odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Nasza pamięć”, poświęconego tragicznym wydarzeniom na Podlasiu na początku 1946 r., gdy oddział kpt. Romualda Rajsa „Burego” zamordował 79 osób, w tym kobiety i dzieci w białoruskich prawosławnych wsiach w okolicach Bielska i Hajnówki. Film wyprodukowały Telewizja Biełsat i Centrum Białoruskiej Kultury w Białymstoku, a jego autorem jest Jerzy Kalina.
-
Podczas wernisażu wystawy Aleha Kabzara w białostockiej Galerii Marchand artysta wykonał też kilka swych kompozycji m.in. do wierszy Nadziei Artymowicz
www.racyja.com - 6 lutego w Galerii Marchand w Białymstoku odbył się wernisaż wystawy Olega Kobzara „Moje Podlasie”. Artysta urodził się w Homlu w Białorusi. Ukończył Białoruską Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku (Wydział Malarstwa Sztalugowego). Mieszka na Białostocczyźnie od 1996 r. Oprócz malowania komponuje muzykę i pisze własne teksty piosenek, wydał też album „Bierah” do wierszy znanej białoruskiej poetki z Bielska Podlaskiego Nadziei Artymowicz.
- 9 lutego w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku odbyło się jubileuszowe spotkanie z okazji 10-lecia ukazywania się rocznika „Mielnicki Hostineć”. Można w nim przeczytać artykuły w wielu językach: polskim, białoruskim, rosyjskim czy podlaskim (często charakterystycznym dla poszczególnych wsi). Wydawcą tego „pisma historyczno-kulturalnego ziemi mielnickiej, siemiatyckiej, drohickiej i milejczyckiej” jest Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
- 10 lutego przed zamkniętym od dwóch lat przejściem granicznym w Bobrownikach podlascy przedsiębiorcy ze zjednoczenia „Przedsiębiorczy Wschód” zorganizowali konferencję prasową, by poinformować, że rozważają złożenie pozwu zbiorowego przeciwko państwu polskiemu. Zarzucają władzom, że swymi działaniami ograniczyły im zagwarantowaną w konstytucji swobodę działalności gospodarczej. Zamknięcie polsko-białoruskich przejść granicznych w regionie przyniosło dotkliwe dla wielu firm skutki. Aby to zobrazować przy dojazdowej drodze w Bobrownikach zapalono znicze, a na transparentach umieszczono hasła „Stop rządowej blokadzie Podlasia”, „Jeden rząd = tamten rząd, jeden czort”.
- 12 lutego przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych spotkali się z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim. Rozmawiano o problemach, wyzwaniach i osiągnięciach, które są udziałem mieszkających na Podlasiu mniejszości. Działacze organizacji mniejszościowych mieli okazję przedstawić potrzeby oraz oczekiwania w zakresie polityki mniejszościowej realizowanej przez administrację rządową na szczeblu wojewódzkim.
-
Гарадоцкі гурт RIMA пасля канцэрта з нагоды свайго 25-годдзя
Фота Гміннага цэнтра культуры ў Гарадку - 15 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się koncert „Rima 25 lat after”. Bohaterem wieczoru był gródecki zespół Rima, który powstał przed 25 laty. Grupa koncertowała z powodzeniem na słynnym Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza, także na Woodstocku WOŚP Jurka Owsiaka. Wydała też cztery płyty: „Praz żyćcio” (2001), „Pradajem siabie” (2003), „Kalevala” (2009) i „Rima akustycznie” (2011). Większość piosenek zespół wykonuje w języku białoruskim (na haradockaj haworcy), część po polsku. Na jubileuszowy koncert zespół zaprosił grupę Ilo&Friends, z którą stale współpracuje część muzyków Rimy oraz kapelę BBT z Sokółki. Organizatorem wydarzenia były GCK w Gródku i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
- W dniach 15-16 lutego w siedzibie BTSK w Białymstoku odbyły się Warsztaty Pieśni Tradycyjnych z cyklu Pieśni Białostocczyzny – cz. I Kołysanki. Przed laty nagrał je na magnetofon nieżyjący już muzyk i folklorysta Stefan Kopa, a ich teksty wraz z nutami opublikował w kilku tomach książkowych. Obecnie są oryginalne zapisy dźwiękowe są poddane obróbce cyfrowej. Warsztaty prowadziła Iryna Maziuk. Projekt, którego koordynatorem jest Zmicier Kościn, realizuje Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
- 16 lutego w Hajnowskim Domu Kultury odbył się centralny przegląd XXXII Festiwal Piosenka Białoruska. Po wcześniej przeprowadzonych eliminacjach rejonowych wyłoniono blisko 70 wykonawców, którzy zaprezentowali się w Hajnówce. Festiwal organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
- 20 lutego w Centrum Kulturalnym w Dobrym Tonie w Białymstoku odbył się spektakl „Moja mama jest w więzieniu”, w wykonaniu uczniów szkoły teatralnej Razam i profesjonalnych aktorów. Grana w języku białoruskim sztuka powstała na podstawie książki „Od dwóch do piętnastu lat. Moja matka jest w więzieniu” autorstwa psychologa dziecięcego i działaczki społecznej Olgi Wieliczko. To poruszająca historia, oparta na wspomnieniach dzieci, których rodziny dotknęły represje polityczne białoruskiego reżimu. Ich doświadczenia przeplatają się ze świadectwami kobiet i dzieci osadzonych w sowieckim obozie AŁŻIR – największym miejscu zesłania dla „żon wrogów ludu”. Niezależna białoruska grupa teatralna Razam od 2020 r. działa na uchodźstwie w Polsce.
- 21 lutego w Białostockim Teatrze Lalek odbył się finał białoruskiego konkursu recytatorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie przygotowali wspólnie Fundacja Tutaka i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
-
22 лютага „Расспяваны Гарадок” святкаваў юбілей 70-годдзя, а другі гарадоцкі калектыў „Асенні лісць” – 30-годдзя
Фота Анна Пятроўская / Польскае Радыё Беласток - 22 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się jubileusz 70-lecia działalności zespołu „Rozśpiewany Gródek” („Rasśpiawany Haradok”). Jest to jedna z najstarszych tego grup na Podlasiu wykonująca przede wszystkim białoruski repertuar. Tego samego dnia swoje 30-lecie obchodził też inny gródecki zespół działający przy GCK „Jesienny Liść”.