Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

Przedstawiciele mniejszości u Wojewody. Przedsiębiorcy chcą pozwać polski rząd za zamknięcie przejść granicznych z Białorusią. Jubileusze w Gródku

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2025)

  • 1 лютага пад пяцьдзесят асоб з беларускай дыяспары Беластока ды Варшавы прыняло ўдзел у Маршы Каліноўскага Гарадок – Страшава, адкуль пераехалі да помніка ў Мастаўлянах Фота арганізатараў
    1 лютага пад пяцьдзесят асоб з беларускай дыяспары Беластока ды Варшавы прыняло ўдзел у Маршы Каліноўскага Гарадок – Страшава, адкуль пераехалі да помніка ў Мастаўлянах
    Фота арганізатараў
  • 1 lutego trasą z Gródka do Mostowlan, położonych przy samej granicy z Białorusią, przeszedł „Kalinoŭski Marsz”. Upamiętnił on rocznicę urodzin (w Mostowlanach właśnie) bohatera i przywódcy powstania styczniowego 1863 r. W Mostowlanach znajduje się pomnik poświęcony Konstantemu Kalinowskiemu, a w Gródku jego imię nosi miejscowy dom kultury. Wydarzenie zorganizowała białoruska organizacja „Ruch”, przy wsparciu białoruskiej diaspory z Białegostoku, klubu rekonstrukcji historycznej Invictus 1863, Chorągwi Białostockiej Pospolitego Ruszenia i Białoruskiego Domu.
  • 29 stycznia w Zaleszanach odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1946 r. Dokładnie 79 lat temu oddział PAS NZW pod dowództwem Romualda Rajsa „Burego” spalił wieś i zabił szesnaście osób, w tym kobiety i dzieci (oddział ten spacyfikował w sumie pięć miejscowości zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, a z jego rąk zginęło 79 osób). Pamięć ofiar uczczono liturgią w miejscowym monasterze pod wezwaniem św. Katarzyny. Następnie bliscy pomordowanych, duchowni i przedstawiciele władz modlili się w centrum wsi przy pomniku upamiętniającym ofiary zbrodni.
  • 30 stycznia Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przeznaczeniu 1 mln zł na realizację zadań wspierających mniejszości narodowe i etniczne w regionie. Wsparcie (rozdysponowane w wyniku konkursu ofert) obejmuje trzy obszary, które mają na celu budowanie dialogu, ochronę tożsamości kulturowej oraz popularyzację działań artystycznych i literackich mniejszości narodowych i etnicznych w województwie podlaskim.
  • 2 lutego odbyła się autobusowa pielgrzymka białostockiego Bractwa Cerkiewnego Trzech Świętych Hierarchów do parafii prawosławnej pw. św. Symeona Słupnika w Brańsku. Jak co roku jej celem było modlitewne oddanie czci świętym męczennikom podlaskiej ziemi, którzy zostali w 1946 r. zamordowani przez  oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa „Burego”. 
  • 2 lutego w kinie Forum w Białymstoku odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Nasza pamięć”, poświęconego tragicznym wydarzeniom na Podlasiu na początku 1946 r., gdy oddział kpt. Romualda Rajsa „Burego” zamordował 79 osób, w tym kobiety i dzieci w białoruskich prawosławnych wsiach w okolicach Bielska i Hajnówki. Film wyprodukowały Telewizja Biełsat i Centrum Białoruskiej Kultury w Białymstoku, a jego autorem jest Jerzy Kalina.
  • Podczas wernisażu wystawy Aleha Kabzara w białostockiej Galerii Marchand artysta wykonał też kilka swych kompozycji m.in. do wierszy Nadziei Artymowicz www.racyja.com
    Podczas wernisażu wystawy Aleha Kabzara w białostockiej Galerii Marchand artysta wykonał też kilka swych kompozycji m.in. do wierszy Nadziei Artymowicz
    www.racyja.com
  • 6 lutego w  Galerii Marchand w Białymstoku odbył się wernisaż wystawy Olega Kobzara „Moje Podlasie”. Artysta urodził się w Homlu w Białorusi. Ukończył Białoruską Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku (Wydział Malarstwa Sztalugowego). Mieszka na Białostocczyźnie od 1996 r. Oprócz malowania komponuje muzykę i pisze własne teksty piosenek, wydał też album „Bierah” do wierszy znanej białoruskiej poetki z Bielska Podlaskiego Nadziei Artymowicz.
  • 9 lutego w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku odbyło się jubileuszowe spotkanie z okazji 10-lecia ukazywania się rocznika „Mielnicki Hostineć”. Można w nim przeczytać artykuły w wielu językach: polskim, białoruskim, rosyjskim czy podlaskim (często charakterystycznym dla poszczególnych wsi). Wydawcą tego „pisma historyczno-kulturalnego ziemi mielnickiej, siemiatyckiej, drohickiej i milejczyckiej” jest Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. 
  • 10 lutego przed zamkniętym od dwóch lat przejściem granicznym w Bobrownikach podlascy przedsiębiorcy ze zjednoczenia „Przedsiębiorczy Wschód” zorganizowali konferencję prasową, by poinformować, że rozważają złożenie pozwu zbiorowego przeciwko państwu polskiemu. Zarzucają władzom, że swymi działaniami ograniczyły im zagwarantowaną w konstytucji swobodę działalności gospodarczej. Zamknięcie polsko-białoruskich przejść granicznych w regionie przyniosło dotkliwe dla wielu firm skutki. Aby to zobrazować przy dojazdowej drodze w Bobrownikach zapalono znicze, a na transparentach umieszczono hasła „Stop rządowej blokadzie Podlasia”, „Jeden rząd = tamten rząd, jeden czort”.
  • 12 lutego przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych spotkali się z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim. Rozmawiano o problemach, wyzwaniach i osiągnięciach, które są udziałem mieszkających na Podlasiu mniejszości. Działacze organizacji mniejszościowych mieli okazję przedstawić potrzeby oraz oczekiwania w zakresie polityki mniejszościowej realizowanej przez administrację rządową na szczeblu wojewódzkim.
  • Гарадоцкі гурт RIMA пасля канцэрта з нагоды свайго 25-годдзя Фота Гміннага цэнтра культуры ў Гарадку
    Гарадоцкі гурт RIMA пасля канцэрта з нагоды свайго 25-годдзя
    Фота Гміннага цэнтра культуры ў Гарадку
  • 15 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się koncert „Rima 25 lat after”. Bohaterem wieczoru był gródecki zespół Rima, który powstał przed 25 laty. Grupa koncertowała z powodzeniem na słynnym Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza, także na Woodstocku WOŚP Jurka Owsiaka. Wydała też cztery płyty: „Praz żyćcio” (2001), „Pradajem siabie” (2003), „Kalevala” (2009) i „Rima akustycznie” (2011). Większość piosenek zespół wykonuje w języku białoruskim (na haradockaj haworcy), część po polsku. Na jubileuszowy koncert zespół zaprosił grupę Ilo&Friends, z którą stale współpracuje część muzyków Rimy oraz kapelę BBT z Sokółki. Organizatorem wydarzenia były GCK w Gródku i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • W dniach 15-16 lutego w siedzibie BTSK w Białymstoku odbyły się Warsztaty Pieśni Tradycyjnych z cyklu Pieśni Białostocczyzny – cz. I Kołysanki. Przed laty nagrał je na magnetofon nieżyjący już muzyk i folklorysta Stefan Kopa, a ich teksty wraz z nutami opublikował w kilku tomach książkowych. Obecnie są oryginalne zapisy dźwiękowe są poddane obróbce cyfrowej. Warsztaty prowadziła Iryna Maziuk. Projekt, którego koordynatorem jest Zmicier Kościn,  realizuje Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • 16 lutego w Hajnowskim Domu Kultury odbył się centralny przegląd XXXII Festiwal Piosenka Białoruska. Po wcześniej przeprowadzonych eliminacjach rejonowych wyłoniono blisko 70 wykonawców, którzy zaprezentowali się w Hajnówce. Festiwal organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.  
  • 20 lutego w Centrum Kulturalnym w Dobrym Tonie w Białymstoku odbył się spektakl „Moja mama jest w więzieniu”, w wykonaniu uczniów szkoły teatralnej Razam i profesjonalnych aktorów. Grana w języku białoruskim sztuka powstała na podstawie książki „Od dwóch do piętnastu lat. Moja matka jest w więzieniu” autorstwa psychologa dziecięcego i działaczki społecznej Olgi Wieliczko. To poruszająca historia, oparta na wspomnieniach dzieci, których rodziny dotknęły represje polityczne białoruskiego reżimu. Ich doświadczenia przeplatają się ze świadectwami kobiet i dzieci osadzonych w sowieckim obozie AŁŻIR – największym miejscu zesłania dla „żon wrogów ludu”. Niezależna białoruska grupa teatralna Razam od 2020 r. działa na uchodźstwie w Polsce.
  • 21 lutego w Białostockim Teatrze Lalek odbył się finał białoruskiego konkursu recytatorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie przygotowali wspólnie Fundacja Tutaka i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • 22 лютага „Расспяваны Гарадок” святкаваў юбілей 70-годдзя, а другі гарадоцкі калектыў „Асенні лісць” – 30-годдзя Фота Анна Пятроўская / Польскае Радыё Беласток
    22 лютага „Расспяваны Гарадок” святкаваў юбілей 70-годдзя, а другі гарадоцкі калектыў „Асенні лісць” – 30-годдзя
    Фота Анна Пятроўская / Польскае Радыё Беласток
  • 22 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się jubileusz 70-lecia działalności zespołu „Rozśpiewany Gródek” („Rasśpiawany Haradok”). Jest to jedna z najstarszych tego grup na Podlasiu wykonująca przede wszystkim białoruski repertuar. Tego samego dnia swoje 30-lecie obchodził też inny gródecki zespół działający przy GCK „Jesienny Liść”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (240) – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. падскарбі надворны літоўскі, гродзенскі стараста. Быў ініцыятaрaм развіцьця прамысловасьці, рамяства і культуры ў Гродне, пазьней – у Паставах, дзе правёў апошнія гады жыцьця. Пахаваны ў Жалудку.
  • (56) – 31.03.1969 г. пам. у Чыкага (ЗША) Мікола Шчаглоў-Куліковіч (нар. 4.04.1893 г. на Смаленшчыне) кампазытар, этнограф, паэт. Выпускнік Маскоўскай Кансэрваторыі. Працаваў настаўнікам музыкі, з 1939 г. быў дырыжорам сымфанічнага аркестра Усебеларускага Радыёкамітэту ў Менску. У час нямецкай акупацыі займаўся творчай працай у Менску. З 1950 г. жыў у ЗША. У 1950 г. заснаваў у Нью-Ёрку беларускі хор, потым  кіраваў беларускімі хорамі ў Кліўлендзе й Чыкага. Пакінуў вялікую музычную спадчыну; быў аўтарам опэр, сымфоній, вакальных твораў, апрацовак народных песень. Пахаваны на могілках сьв. Адальбэрта ў Чыкага.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis