Minął miesiąc

W regionie. 29 lutego na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku cykl wykładów pod nazwą „Współczesna Białoruś. Stosunki społeczno-polityczne” rozpoczął  Aleś Bialacki, białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka. Omawia w nich m.in. zaczątki ruchu demokratycznego w Białorusi w latach 70. i 80. XX w., sytuację polityczną w latach 90. i współcześnie. Bialacki za swoją działalność na rzecz demokracji w Białorusi dwukrotnie był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Przez Amnesty International został uznany za więźnia sumienia.

4 marca w Centrum Kultury im. Ludwika Zamenhoffa w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia  tegorocznej Nagrody Literackiej im. Kazaneckiego. Jej laureatami zostali Jerzy Plutowicz i Michał Książek. Z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odebrali pamiątkowe statuetki i nagrody w wysokości po 17 tys. zł każda. Jerzy Plutowicz otrzymał to białostockie prestiżowe wyróżnienie „za całokształt twórczości z uwzględnieniem książki Jesień 2014” (tomik poezji), a Michał Książek (reportażysta, poeta, ornitolog, kulturoznawca) nagrodę otrzymał „za nowatorskie podejście do konwencji podróżniczej i wielobarwny obraz Wschodu” w książce „Droga 816”. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się też Anna Kamińska (autorka biograficznej książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”) oraz poeta Janusz Taranienko (za tomik „Przeszłości”).

11 marca na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbył się koncert galowy festiwalu Piosenka Białoruska 2016. Wystąpiło 25 laureatów – zespołów, chórów, duetów i solistów, wyłonionych w wielostopniowych eliminacjach, które odbyły się w Dąbrowie Białostockiej, Siemiatyczach, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Białymstoku. Gościnnie zaprezentowały się również zespoły z Białorusi. Organizatorem festiwalu jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

———————————————————————————————————————————-
Ostatni dzwonek dla skansenu
21 marca radni sejmiku województwa podlaskiego jednogłośnie podjęli uchwałę o przekształceniu Białostockiego Muzeum Wsi od 1 wrezśnia w samodzielną samorządową instytucję kultury o nazwie Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Placówka powstała w 1982 r. i dotychczas funkcjonowała jako jeden z ośmiu oddziałów Muzeum Podlaskiego. O usamodzielnienie wnioskował jej kierownik dr Artur Gaweł, argumentując iż takie rozwiązanie pozwoli instytucji lepiej się rozwijać i szerzej niż dotychczas zabiegać o dotacje z zewnątrz.

Białostockie Muzeum Wsi położone jest w Osowiczach koło Białegostoku i ma obszar 28 hektarów, z czego zagospodarowana jest połowa gruntów. Znajduje się tam 40 zabytkowych budynków, przeniesionych z różnych części regionu, oraz ok. 20 tys. eksponatów i dwanaście stałych wystaw. Po usamodzielnieniu się planowana jest dalsza rozbudowa skansenu, przede wszystkim o obiekty podkreślające podlaską wielokulturowość. W niedalekiej przyszłości mają pojawić się tam wiejskie zagrody białoruskie. Obecnie jedynym takim obiektem w skansenie jest chałupa przeniesiona ze Starej Grzybowszczyzny w gminie Krynki. Powiększenie dawnej białoruskiej wiejskiej zabudowy będzie dla samodzielnej już placówki dużym wyzwaniem. Bowiem takich drewnianych budynków, mających walor zabytkowy, prawie już nie ma.
—————————————————————————————————————————–

11 marca otwarto w Białymstoku konsulat honorowy Estonii. Nowa placówka mieści się przy ul. Nowy Świat 17/3. To kolejny taki konsulat w Białymstoku, po przedstawicielstwach, Rumunii, Malty, Luksemburga i Chorwacji. Jak powiedziała konsul Iwona Wrońska, jej głównym celem będzie promocja współpracy kulturalnej, gospodarczej i naukowej. Chce też promować walory turystyczne Estonii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Фота Улі Шубзды (Радыё Рацыя)

12 marca w hali lodowiska MOSiR w Białymstoku odbył się koncert znanych białoruskich zespołów „Dzieciuki” i „Brutto” (oba występowały na ostatnim festiwalu Basowiszcza). Występu wysłuchało kilka tysięcy osób, w tym liczna grupa fanów z Białorusi, gdzie szczególnie ta druga kapela jest bojkotowana przez władze, które uniemożliwiają jej jakiekolwiek legalne koncertowanie.

————————————————————————————-
Дзень Волі на Беласточчыне
25 сакавіка 98-ыя ўгодкі Беларускай Народнай Рэспублікі святкаваліся ў Музеі і асяродку беларускай культуры ў Гайнаўцы. З дакладам выступіў праф. Алег Латышонак. Распавёў у ім пра Язэпа Варонку ды Міколу Дзямідава, родам з Падляшша, якія прымалі ўдзел у гэтых гістарычных падзеях. Падчас святкавання прэзентаваўся таксама фільм Радаслава Дамброўскага „Вольны” пра вядомага польскага беларуса Юрыя Туронка. На заканчэнне выступіў бард Алег Кабзар.

Беларусы ў Беластоку Акт 25 сакавіка 1918 года адзначалі 31 сакавіка ў кафэ „Zmiana Klimatu”. На пачатку дзеткі, што вывучаюць беларускую мову ў Беластоку, праспявалі гімн „Магутны Божа”. У святкаваннях прыняло ўдзел звыш сотні асоб.

Традыцыйна былі ўручаны букеты бел-чырвона-белых кветак заслужаным прадстаўнікам нашай грамадскасці. Атрымалі іх журналістка Беларускага Радыё Рацыя Валянціна Лаеўская, настаўніца беларускай мовы Іаанна Марко і намеснік галоўнага рэдактара тыднёвіка „Ніва” Віталь Луба (на здымку).
——————————————————————————————————————————

Ciągle głośno o Puszczy Białowieskiej. 13 marca w Białowieży zorganizowano panel dyskusyjny na temat ochrony puszczy i gospodarowania w jej obrębie z udziałem ministra środowiska Jana Szyszko. W tym czasie odbywały się dwie demonstracje – jedna popierająca pełną ochronę puszczy i druga nawołująca do prowadzenia na jej obszarze gospodarki leśnej. Adwersarzy podzielił kornik drukarz, który, zdaniem leśników, daje się szczególnie we znaki w ostatnich latach. Na razie dalszych wycinek w Puszczy Białowieskiej nie będzie, będzie za to inwentaryzacja, dokumentacja i obserwacja – wynika ze słów ministra. Zamierza on zostawić jedną trzecią obszaru nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a w pozostałej części rozpocząć działania zmierzające do zahamowania procesu „destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie ochrony gatunków charakterystycznych dla tych siedlisk”. W praktyce oznaczać to będzie prowadzenie wycinki tzw. chorych drzew. Czyt. str. 14-22

16 marca w Małej Galerii Białostockiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę fotografii Piotra Cieśli pt. „Mielniczanie”. Ukazuje ona życie Mielnika, jego okolicy i lokalnych społeczności z lat 1979-1986. Piotr Cieśla jest fotoreporterem i fotografem, urodził się w Warszawie, od kilkudziesięciu lat mieszka w Mielniku. Wystawę, która będzie czynna do 17 kwietnia, zorganizował Białostocki Ośrodek Kultury przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.

———————————————————————————————————————————-
Prawosławna rozgłośnia zwiększa zasięg
Nadające z Białegostoku prawosławne Radio Ortodoxia, które obecnie jest słyszalne w zasięgu 15-20 km (najdalej w Zabłudowie), planuje zakup nowych nadajników, dzięki którym można będzie go słuchać także w Bielsku, Hajnówce, Siemiatyczach, Sokółce, Gródku, Michałowie, a także w Chełmie, Białej Podlaskiej i Warszawie. Rozgłośnia, utrzymująca się z dobrowolnych datków od słuchaczy, zamierza sfinansować to z odpisu jednego procenta podatku.
Radio Ortodoxia nadaje już piętnasty rok,
codziennie od 16.00 do 20.00 na częstotliwości 102,7 MHz UKF. Oprócz programów religijnych emituje też audycje o tematyce społecznej i kulturalnej, w tym w języku białoruskim, które od sześciu lat udostępnia Radio Białoruś z Mińska.
————————————————————————————————————————————-

Prof. Lech Jerzy Dzienis po raz kolejny został Rektorem Politechniki Białostockiej. Będzie pełnił tę funkcję w latach 2016-2020. Nowo wybrany rektor pochodzi z Krakowa, jest profesorem nauk technicznych od 2007 r. Wybrano też nowego rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Został nim profesor Adam Krętowski Swoją kadencję rozpocznie 1 września, funkcję będzie sprawował w latach 2016-20.

W kraju. W dniach 11-13 marca w Gnieźnie odbył się X Zjazd Gnieźnieński, zorganizowany przez Katolicką Metropolię Gnieźnieńską. Wydarzenie to nawiązuje do słynnego historycznego zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r., gdy Bolesława Chrobrego odwiedził cesarz Otton III. Wśród uczestników spotkania obecni byli prawosławni hierarchowie, w tym metropolita warszawski i całej Polski Sawa i arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz (zarazem przedstawiciel Polskiej Rady Ekumenicznej). Zjazd stanowił jeden z elementów obchodów 1050-rocznicy chrztu Mieszka I i jego poddanych, określanego jako chrzest Polski.

14 marca w warszawskim kinie „Kultura” odbył się przedpremierowy pokaz kinowy filmu dokumentalnego „Kalinouski. Ostatnie dni”. Obraz w reżyserii Walerego Mazynskiego opowiada o Konstantym Kalinowskim i jego ostatnich dniach przed śmiercią. Ma on ciekawą formę – uczestniczy w nim m.in. zespół aktorów teatralnych, który rekonstruuje tamte wydarzenia. Bohater powstania styczniowego został przez Rosjan stracony przez powieszenie w Wilnie 22 marca 1864 r. Film z polskimi napisami można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji Biełsat.

14 marca w działającym przy ambasadzie Centrum Kulturalnym Białorusi w Warszawie rozpoczęto drugi sezon kursów języka białoruskiego (inicjatywa wystartowała w ubiegłym roku). Zajęcia są bezpłatne. Nabór odbywał się poprzez zapisy w Internecie – zgłosiło się około dwudziestu osób. Słuchacze mogą wybrać zajęcia w dwóch grupach – dla początkujących i tych, którzy kontynuują naukę. Wykładowcami są pracownicy Katedry Filologii Białoruskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W marcu w ministerstwie kultury rozstrzygane były programy na rok 2016 – wiadomo, kto otrzymał, a kto nie dotacje w ramach takich programów jak „kultura ludowa i tradycyjna” oraz „teatr i taniec”. I tak np. Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze zostanie wsparty w tym roku kwotą 90 tys. zł (o 10 tys. więcej niż rok temu). Nie otrzymały natomiast dotacji w pierwszym rozdaniu takie imprezy propagujące wielokulturowość, jak Podlaska Oktawa Kultur, Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, „Muzyczne Dialogi nad Bugiem” w Mielniku czy Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze”. Od decyzji ministerstwa można się odwoływać.

IMG_20160325_142157
Удзельнікі святкаванняў каля каменя ў гонар Янкі Купалы i пры магіле Лукі Дзекуць-Малея (Фота Таварыства „Хатка”)

W dniach 15-16 marca w Warszawie odbyło się posiedzenie polsko-białoruskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Polska i Białoruś porozumiały się w sprawie zezwoleń na przewozy towarów samochodami w 2017 r. Dla każdej ze stron ustalono bezpłatny limit 188 tys. zezwoleń (160 tys. zezwoleń dwustronnych, 20 tys. tranzytowych oraz 8 tys. na przewozy do lub z krajów trzecich). Komisja ustaliła także zniesienie dotychczasowych barier administracyjnych, dotyczących regularnych międzynarodowych przewozów drogowych osób. Odstąpiono od limitowania liczby linii regularnych, funkcjonujących na danym połączeniu. Zwiększono ponadto kontyngent zezwoleń na nieregularne przewozy drogowe osób z 700 do 900 zezwoleń dla każdej ze stron.

——————————————————————————————————————————-
98-ыя ўгодкі Беларускай Народнай Рэспублікі ў ГданьскуIMG_20160325_155024

Хаця ў гэтым годзе 25 сакавіка выпала ў каталіцкую Вялікую Пятніцу, Беларусы Памор’я вырашылі адсьвяткаваць 98-ыя ўгодкі БНР у той жа дзень, калі абвяшчалася беларуская незалежнасьць у 1918 г. Неяк згодна дайшлі да вываду, што пераносіць такое важнае сьвяткаваньне няма сэнсу – гэта так, як бы Палякі пераносілі сьвяткаваньне 11 лістапада на выгадны сабе тэрмін. Таму нягледзячы на складаныя ўмовы, традыцыйна ўжо сустрэліся, хто змог, пад бел-чырвона-белым сьцягам, каля каменя ў гонар Янкі Купалы ў Гданьску-Аліве. Там пасадзілі бел-чырвона-белыя кветкі і паставілі такія цюльпаны. Прачыталі вершы Янкі Купалы – на гэты раз ягоную «Малітву», а Анна Куклік прасьпявала «Явар і каліну». Прахожыя затрымліваліся і цікавіліся і каменем, і паэтам, і беларускай незалежнасьцю. Затым некаторыя з сабраных паехалі далей на Гарнізонныя могілкі ў Гданьску, адведаць магілы беларускіх дзеячаў: Сэрафіны і Лукі Дзекуць-Малеяў ды мастака Козьмы Чурылы, скласьці на іх кветкі і запаліць зьнічкі. Пры магіле Лукі Дзекуць-Малея, дзеяча БНР на Беласточчыне, у прысутнасьці яго ўнучкі Альжбеты і праўнука Лукі, пастар Гданьскага збору хрысьціян баптыстаў Робэрт Мікса зачытаў фрагмент Эвангельля сьв. Іаана на польскай мове, а пасьля тое ж самае на беларускай мове з перакладу Лукі Дзекуць-Малея прачытала Лена Глагоўская. Наведаўшы магілы выдатных Беларусаў, сабраныя пайшлі пагрэцца ды пачаставацца цёплымі стравамі ў недалёкую свойскую карчму, дзе ў размовах закраналася апрача гісторыі і сёньняшняя сітуацыя ў Беларусі і ва Украіне. (лг)
————————————————————————————————————————————

20 marca ulicami Warszawy przeszedł marsz z okazji 98. rocznicy proklamowania niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej, zorganizowany przez przedstawicieli białoruskiej diaspory w stolicy. Około 70 osób z historycznymi białoruskimi biało-czerwono-białymi flagami przeszło tzw. Traktem Królewskim na Plac Zamkowy. W przemarszu wzięli również udział Ukraińcy. Organizatorem akcji był ruch solidarności „Razem” oraz Białoruski Dom w Warszawie.

Powieść „Nadzieja aż po horyzont” Barbary Goralczuk, współpracującej z Cz autorki z Bielska Podlaskiego, została nominowana do prestiżowej nagrody ANGELUS – Literackiej Nagrody Europy Środkowej. Książka oparta jest na wspomnieniach babci pisarki Katarzyny, która przeżyła bieżeństwo.

Henryk Paprocki został laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swoją działalnością i postawą przyczyniły się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. O. Henryk Paprocki jest wykładowcą Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, znany jest też z częstych wystąpień w ogólnopolskich mediach, podczas których objaśnia tajniki prawosławia.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w końcu 2015 r. w gminach strefy przygranicznej na zewnętrznej granicy UE w Polsce w rejestrze REGON wpisanych było 332,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To 7,9 proc. ogółu firm w kraju. W porównaniu z 2014 r. liczba ta zwiększyła się o 1,6 proc. (analogicznie jak w kraju). Przeważały prywatne firmy handlowe i budowlane oraz usługi w branży motoryzacyjnej. Najwięcej podmiotów na 1000 ludności odnotowano w gminach strefy przy granicy z Rosją – 124,7; znacznie mniej przy granicy z Ukrainą – 71,1 i z Białorusią – 69,7 (w 2014 r. odpowiednio: 122,3; 70,5 i 68,9). Daje to średnią 103 podmioty, czyli poniżej średniej krajowej, która wyniosła 108,8.

Grodno
W ciągu najbliższych sześciu lat wiek emerytalny w Białorusi będzie stopniowo podwyższony o trzy lata. Obecnie wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn i jest, obok Rosji, najniższy w Europie (Фота Юркі Хмялеўскага)

W Republice Białoruś. 25 lutego odbyło się w Mińsku posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji z udziałem premiera Rosji Dmitrija Miedwiedewa. Wcześniej Aleksander Łukaszenka spotkał się z prezydentem Putinem na krótkiej rozmowie w cztery oczy. Rosyjski przywódca zapowiedział zainwestowanie 2,5 mld dol. w białoruski odcinek gazociągu Jamał-Europa.

Od 1 marca zaczęto otwierać w Białorusi polskie centra wizowe. Pierwsze placówki powstały w Mińsku, Grodnie i Brześciu oraz w Homlu. 16 marca dołączyły Pińsk i Baranowicze, a 17 i 18 Lida i Mohylew. Centra umożliwiają złożenie wniosku wizowego oraz odebranie paszportu z wizą w miejscu zamieszkania lub bliżej niego, bez potrzeby osobistego stawienia się w polskim urzędzie konsularnym. Cieszą się one dużym zainteresowaniem – na przykład z danych za pierwsze dwa tygodnie działalności placówki w Mińsku wynika, że dziennie wpływało około czterystu aplikacji. Centra obsługuje firma VFS Global, która wygrała przetarg na tę usługę i jest już operatorem polskich centrów wizowych na Ukrainie, w Rosji i Turcji. Na Białorusi firma prowadzi także centra wizowe innych państw UE, m.in. Litwy, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii i Grecji.

———————————————————————————————————————————
Warszawa – Mińsk. Wznowienie dialogu
W dniach 22-23 marca z oficjalną wizytą w Mińsku przebywał polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, szefem białoruskiego MSZ Uładzimirem Makiejem oraz przedstawicielami tamtejszej opozycji. Rozmawiał m.in. o sytuacji Związku Polaków na Białorusi. Pytany o kwestie demokratyzacji i liberalizacji życia politycznego, a także problemy przestrzegania praw człowieka, szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że nie chciałby komentować polityki wewnętrznej Białorusi. Minister pierwszego dnia swojej wizyty odwiedził ponadto podmińskie uroczysko Kuropaty – miejsce masowych pochówków ofiar stalinowskiego terroru, gdzie w imieniu polskich władz złożył kwiaty. Pod koniec swojej wizyty polski minister odwiedził Grodno, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej oraz Wołkowysk (urodziła się tam jego matka, która po wojnie wyjechała wraz z rodziną do Polski). Białoruska rządowa prasa bardzo pozytywnie oceniła rezultaty wizyty ministra Waszczykowskiego. Pojawiły się nagłówki w rodzaju: „Mińsk-Warszawa: nadeszły nowe czasy”.
——————————————————————————————————————————–

W dniach 8-11 marca z wizytą w Mińsku przebywał specjalny sprawozdawca UE ds. praw człowieka Stavros Lambrinidis. Spotkał się z przedstawicielami władz, partii politycznych i obrońcami praw człowieka. Wziął też udział w międzynarodowej konferencji na temat kary śmierci.

Na początku marca KGB zatrzymało jednego z najbardziej wpływowych do niedawna biznesmenów Białorusi, Jurego Czyża. Jak oświadczył rzecznik KGB Dźmitry Pabiarżyn, Czyż został zatrzymany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa ujętego w art. 342 cz. 2 kodeksu karnego Białorusi – „Uchylanie się od płacenia podatków w szczególnie dużym rozmiarze”. Za przestępstwo takie grozi kara ograniczenia wolności do lat 5 lub pozbawienie wolności od 3 do 7 lat z konfiskatą mienia. Jak dodał Pabiarżyn, wraz z Czyżem zatrzymano szereg osób podejrzewanych o dopuszczenie się tego samego przestępstwa lub wspólnictwo. Biznesmen jest prawdopodobnie podejrzewany również o organizowanie systemów wymuszeń i wyprowadzanie kapitału z kraju. Czyż jest właścicielem koncernu Triple i prezesem rady nadzorczej klubu piłkarskiego Dynamo Mińsk. Był jednym z biznesmenów, objętych w 2012 r. sankcjami ekonomicznymi UE w związku z finansowym wspieraniem reżimu prezydenta Łukaszenki.

15 marca zatrzymano kolejnego wpływowego biznesmena, właściciela największego w Białorusi koncernu drobiowego Servolux, Jauhiena Baskina. Razem z nim KGB aresztowało 15 jego współpracowników. Wszyscy są podejrzani o oszustwa podatkowe i nielegalne wyprowadzanie środków za granicę.

Około 400 osób, głównie drobnych przedsiębiorców, zebrało się 14 marca przed siedzibą Ministerstwa ds. Podatków, aby protestować przeciwko prezydenckiemu dekretowi nr 222. Nakazuje on posiadanie trudnych do uzyskania certyfikatów jakości dla sprzedawanych artykułów przemysłu lekkiego. Choć władze Mińska nie wydały zezwolenia na przeprowadzenie akcji, milicja nie interweniowała. Organizatorzy zapowiedzieli kolejne protesty.

Po raz szósty z rzędu białoruskie władze odmówiły rejestracji białoruskim chrześcijańskim demokratom. Ministerstwo sprawiedliwości, podobnie jak podczas ostatniej próby rejestracji, zakwestionowało listę założycieli partii oraz liczbę 1041 uczestników zjazdu koniecznych do założenia partii.

14 marca sąd w Mińsku skazał szefa opozycyjnego ruchu „O państwowość i niepodległość Białorusi”, Uładzimira Niaklajeua, na grzywnę w wysokości 10,5 mln rubli białoruskich (prawie 2 tys. zł) za udział w zorganizowanej bez zezwolenia władz akcji poparcia dla drobnych kupców. Wcześniej za udział w podobnym wiecu 22 lutego ukarano wysokimi grzywnami pięciu innych opozycjonistów i działaczy, w tym byłych więźniów politycznych – Mikołę Statkiewicza i Pawła Siewiaryńca.

Protez_charter97
(Protez/charter97)

Prezydent Łukaszenka opowiedział się za stopniowym podniesieniem wieku emerytalnego w kraju o trzy lata. Według niego powinno to się stać w ciągu najbliższych sześciu lat. Obecnie wiek emerytalny wynosi w Białorusi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn i jest, obok Rosji, najniższy w Europie. Jak poinformowała minister pracy Marjana Szczotkina, spada stosunek wysokości emerytury do pensji i o ile w 2001 r. wynosił 45 proc., to w ubiegłym roku już tylko 41,7 proc. Obecnie w Białorusi na 100 osób pracujących przypada 61 emerytów, ale w 2020 r. będzie ich już 66, a w 2030 r. – 78.

————————————————————————————-
Дзень Волі ў Мінску
25 сакавіка святкаванне 98-ых угодкаў Беларускай Народнай Рэспублікі ў сталіцы Беларусі пачалося з ускладання кветак ля помніка Янку Купалу. З прамовамі выступілі прадстаўнікі апазіцыі – Мікалай Статкевіч, Анатоль Лябедзька, Вячаслаў Сіўчык, Уладзімр Някляеў і Павел Севярынец. Пасля шэсце прайшло спачатку да помніка Якубу Коласу, а потым да кінатэатра «Кастрычнік», дзе ўлады дазволілі збірацца ўдзельнікам акцыі. Мерапрыемства скончылася выступам лідэраў апазіцыі на плошчы Бангалор. Назіральнікі налічылі 1100 удзельнікаў акцыі.
———————————————————————————————————————————

W połowie marca rozpoczął się w Białorusi drugi etap kompleksowego sprawdzianu gotowości sił zbrojnych (pierwszy etap ruszył w połowie stycznia 2016). Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Aleh Biełakonieu zapowiedział m.in. sprawdzenie systemów łączności i wywiadu, ataku ogniowego, walki radioelektronicznej oraz obrony biologicznej, chemicznej i radiacyjnej. W miejscach stałej dyslokacji wojsk trwa wprowadzanie wyższych stopni gotowości bojowej z powoływaniem rezerwistów, a także sprowadzanie broni i sprzętu wojskowego z długookresowych magazynów.

W dniach 16-17 marca z wizytą w Mińsku przebywał wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Alaine Pilloux. Na spotkaniu z ministrem gospodarki Białorusi Uładzimirem Zinouskim omawiano m.in. nową strategię EBOR dla Białorusi na lata 2016-2019, głównie projekty w sferze usług mieszkaniowo-komunalnych, energetyki oraz infrastruktury transportowej. Z wiceprezesem EBOR spotkał się też prezydent Aleksander Łukaszenka, który komplementował gościa ciepłymi słowami o obecnej współpracy Białorusi z Unią Europejską. Zachęcał EBOR do inwestowania w Białorusi. – Nie będziemy wam nadskakiwać, nie będziemy was oszukiwać. Jeśli weźmiemy na siebie zobowiązania, to je wypełnimy bez względu na to, ile nas to będzie kosztować – zapewnił w typowym dla siebie stylu Łukaszenka.

21 marca ambasador RP w Republice Białorusi Konrad Pawlik złożył kopie listów uwierzytelniających na ręce ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja. Ceremonia odbyła się w siedzibie MSZ.

23 marca po ciężkiej chorobie zmarła Hanna Wolskaja, żona znanego białoruskiego muzyka Lawona Wolskaha. Była m.in. producentką wielu jego płyt i projektów muzycznych. Miała 41 lat.

Nil_Hilevich
Ніл Гілевіч (1931-2016) wikimedia.org

Pierwszy białoruski miliarder to twórca gry World of Tanks Wiktar Kisły – poinformowała agencja Bloomberg. Wartość założonej przez niego w 1998 r. firmy Wargaming obecnie jest szacowana na 1,5 mld dolarów. W jej grach jest zarejestrowanych co najmniej 110 mln graczy z całego świata, a ubiegłoroczny dochód kompanii wyniósł 590 mln dolarów.

————————————————————————————-
Памёр апошні народны паэт Беларусі
29 сакавіка ў Мінску на 85-тым годзе жыцця памёр Ніл Гілевіч – народны паэт Беларусі (апошні з такім званнем), навуковец і выкладчык. Нарадзіўся ў вёсцы Слабада Лагойскага раёна. Бацькі вырашылі назваць сына Нінел (гэта значыць «Ленін» наадварот), у будучыні Гілевіч змяніў гэтае імя на Ніл. Скончыў Мінскае педагагічнае вучылішча і філалагічны факультэт Беларускага Дзяржаўнага Універсітэта. З 1960 па 1986 працаваў на кафедры беларускай літаратуры гэтага ўніверсітэта.

У 1985-1995 г.г. быў дэпутатам Вярхоўнага Савета БССР, а пасля Рэспублікі Беларусь. У 1989-1997 гг. узначальваў Таварыства беларускай мовы імя Францішка Скарыны.
Пакінуў па сабе вельмі багатую літаратурную творчасць – вершы, п’есы, пераклады. Вядомая песня „Вы шуміце бярозы” была скампанавана на словы адного з вершаў паэта.
Ніла Гілевіча пахавалі на мінскіх Кальварыйскіх могілках побач з жонкай. Паніхіда ў Свята-Петрапаўлаўскай царкве сабрала больш за дзве тысячы чалавек.
—————————————————————————————————————————–

Białorusini usmażyli prawdopodobnie największy na świecie placek ziemniaczany. Na mega „dranik” zużyto 76 kg ziemniaków, 4 kg cebuli, 60 jajek, 5 kg mąki, 10 l oleju słonecznikowego, 5 l śmietany i 35 dkg soli. Rekord odnotowała specjalna komisja i być może ta najbardziej białoruska z białoruskich potraw trafi do księgi rekordów Guinessa. „Dranik” gigant miał niemal dwa metry średnicy!

Na świecie. 2 marca prezydent USA Barack Obama przedłużył o kolejny rok dekrety prezydenckie z marca 2014 r., na podstawie których rząd zastosował sankcje przeciwko Rosji w związku z jej polityką wobec Ukrainy. Przedłużenie sankcji uzasadniono faktem kontynuowania przez Rosję działań, które „podważają procesy i instytucje demokratyczne na Ukrainie”, a także „zagrażają jej pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, suwerenności i terytorialnej integralności” oraz w dalszym ciągu „stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA”.

16 i 17 marca z wizytą w Serbii przebywał brytyjski następca tronu książę Karol. Odwiedził m.in. najważniejsze miejsca dla tamtejszej Cerkwi prawosławnej, w tym jedną z największych cerkwi na świecie – świątynię św. Sawy na Vračarze w Belgradzie oraz słynny monaster Kovilj w diecezji Bačka (północ kraju), założony przez św. Sawę. Książę Karol pomodlił się też i postawił świece w patriarszej kaplicy św. Symeona, którą już od stu lat serbska Cerkiew udostępnia wspólnocie anglikańskiej na Boże Narodzenie.

22 marca terroryści z tzw. Państwa Islamskiego dokonali zamachów bombowych w Brukseli. Wybuchły trzy ładunki – dwa na największym belgijskim lotnisku Zaventem i jeden w wagonie metra na stacji Maelbeek. Zginęły 34 osoby, a ponad dwieście zostało rannych (w tym troje Polaków).

„Kolejka” – bardzo znana i popularna gra planszowa stworzona przez IPN, opowiadająca o rzeczywistości kolejkowej epoki PRL-u – zakazana w Rosji. Rosyjscy urzędnicy uznali ją za „antyradziecką” i zażądali zmian w treści gry. Powoływali się na sygnały od ludności, „oburzonej krytycznym opisem systemu komunistycznego oraz informacją, że ZSRR pogwałcił ustrój innego kraju” – Polski (w tamtych czasach PRL). Ponieważ IPN nie wyraził na nie zgody, gra została wycofana ze sprzedaży. Rosyjska wersja „Kolejki” była obecna na tamtejszym rynku od listopada 2015 r.W Japonii ukazał się pierwszy podręcznik do języka białoruskiego. Publikacja nosząca tytuł „Spróbujmy!” to efekt pracy zespołu językoznawców z obu krajów.

Komentarze

 1. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog
  shine. Please let me know where you got your design. With thanks

 2. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other
  then that, terrific blog!

 3. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely
  useful and it has aided me out loads. I am hoping
  to give a contribution & assist other users like its aided me.

  Good job.

 4. I am extremely impressed with your writing skills
  and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did
  you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it
  is rare to see a nice blog like this one today.

 5. Your style is so unique compared to other people I’ve read stuff from.

  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I
  will just bookmark this blog.

 6. Thank you for every other informative website.
  Where else could I am getting that type of info written in such a perfect method?

  I’ve a venture that I’m just now running on, and I’ve been on the look out
  for such info.

 7. You actually make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be
  really one thing which I think I would by no
  means understand. It kind of feels too complex and extremely extensive
  for me. I am having a look ahead to your next submit, I will try to get the
  cling of it!

 8. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so
  much, However I am experiencing problems with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it.

  Is there anybody else getting the same RSS problems?

  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 9. What you typed was actually very logical. However, consider this, what if you were to write a killer headline?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however
  what if you added a post title that grabbed folk’s attention? I mean Minął miesiąc – Czasopis is
  kinda vanilla. You should glance at Yahoo’s home page and see
  how they create article headlines to grab viewers interested.
  You might try adding a video or a pic or two to get
  people interested about everything’ve got to say. Just my opinion, it would make your website a little bit more interesting.

 10. I’m very happy to find this page. I wanted to thank you for your time
  for this particularly fantastic read!! I definitely savored every little bit of it
  and i also have you saved to fav to check out new information in your web site.

 11. I think that everything composed made a lot of sense. But, what about this?

  suppose you typed a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but suppose
  you added something that grabbed folk’s attention? I mean Minął miesiąc – Czasopis is a little boring.
  You might look at Yahoo’s front page and note how they create post headlines to get people interested.
  You might add a video or a picture or two to get readers interested about what you’ve written. In my opinion, it would make your posts a little livelier.

 12. Oh my goodness! Incredible article dude!
  Thanks, However I am having difficulties with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone that knows the
  answer will you kindly respond? Thanx!!

 13. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward
  this write-up to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 14. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through many of
  the articles I realized it’s new to me. Regardless,
  I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 15. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of the articles I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I came
  across it and I’ll be book-marking it and checking back
  frequently!

 16. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 17. Spot on with this write-up, I truly think this website needs
  much more attention. I’ll probably be back again to
  read more, thanks for the info!

 18. Everything is very open with a clear clarification of
  the challenges. It was truly informative. Your website is very useful.

  Thanks for sharing!

 19. of course like your web site however you need to take a
  look at the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling problems and I to
  find it very bothersome to inform the reality then again I’ll surely come again again.

 20. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct
  my own blog and would like to find out where u got this from.
  appreciate it

 21. hello!,I love your writing so much! percentage we communicate extra approximately your
  post on AOL? I need an expert on this space to unravel my problem.
  Maybe that is you! Taking a look ahead to peer you.