Komary na planie filmowym – Piotr Bajko

W maju 1929 roku białowieskie opłotki obiegła wieść, że wkrótce ściągnie do Białowieży ekipa filmowa Józefa Lejtesa, która będzie tutaj realizować zdjęcia do filmu fabularnego. Pary z ust puścili urzędnicy miejscowej Dyrekcji Lasów Państwowych, do której przedstawiciele wytwórni filmowej zwrócili się z prośbą o udostępnienie na plan filmowy wybranych miejsc w Puszczy Białowieskiej. Film początkowo miał nosić tytuł „Wiosenne dni”, ale później zmieniono go na „Z dnia na dzień”. Oczywiście ówczesny dyrektor DLP Antoni Sym wyraził zgodę – to był przecież zaszczyt dla Białowieży, a jednocześnie jej reklama w całym kraju!

"Kino Teatr" nr 14/1929
Reżyser Józef Lejtes. Źródło: „Kino Teatr” nr 14/1929

Podekscytowanie białowieżan mającym nastąpić wydarzeniem było zrozumiałe, gdyż dotąd nikt w Puszczy Białowieskiej filmów fabularnych nie realizował. Autochtoni wprawdzie pamiętali, że w czasach carskich były filmowane łowy Mikołaja II, a podczas wojny światowej Niemcy uwieczniali na taśmie filmowej ówczesną rzeczywistość, ale żeby normalny film, z udziałem aktorów… Tutaj tego jeszcze nie było!
Lejtes, nim przystąpił do kręcenia filmu, postarał się o dobór odpowiednich pracowników technicznych. Do zdjęć udało mu się pozyskać z Berlina znakomitego operatora Hansa Scheiba, twórcę głośnej „Nocy miłosnej skazańca”. Reżyser dołożył też wszelkich starań, aby skompletować najlepszy zespół aktorski. W roli głównej, Marusi Radziejowskiej, obsadzona została Irena Gawęcka, jedna z wybijających się polskich aktorek. Jej męża zagrał doskonały aktor charakterystyczny Wiesław Gawlikowski. Do roli Jerzego zaangażowano Adama Brodzisza – nowego amanta kina polskiego, wybranego drogą konkursu „Wieczoru Warszawskiego”. Rolę Katii powierzono Marii Gorczyńskiej, sędziego wojskowego – Lechowi Owronowi, isprawnika – Lucjanowi Żurowskiemu. W filmie wystąpili także: popularny Jerzy Kobusz oraz komik Władysław Walter.
Scenariusz filmu „Z dnia na dzień” został oparty na pięknej, przejmującej i głośnej powieści Ferdynanda Goetla. Pisarz i reżyser wykroili z niego fragment (autor zgodził się na to bez żadnych oporów), stanowiący zamkniętą i zwartą w sobie całość. Powstał klasyczny dramat psychologiczny, którego tłem jest tragedia wielkiej wojny europejskiej. Dwaj polscy żołnierze, służący we wrogich armiach, spotykają się na pobojowisku. Obaj ranni próbują ze sobą walczyć, lecz w końcu ich zapiekłość przeradza się w przyjaźń. Jest to początek przygód, które ich czekają. Wplątana w nie będzie także żona jednego z głównych bohaterów.
Ekipa filmowa ściągnęła do Białowieży w drugiej połowie czerwca 1929 roku, tuż po zakończeniu trwających dwadzieścia dni zdjęć w atelier Kaden-Studio w Warszawie. Reżyser, wówczas niespełna 28-letni Józef Lejtes, miał już na swym koncie zrealizowany rok wcześniej, na podstawie scenariusza Jerzego Brauna, film pt. „Huragan”. Była to opowieść o powstaniu styczniowym, wzorowana plastycznie na rysunkach Artura Grottgera. W roli głównej wystąpił Zbigniew Sawan – „król ekranów polskich”, jak go nazwali uczestnicy plebiscytu dwutygodnika „Kino dla Wszystkich”. Przy okazji wspomnijmy, że aktor ten w lecie 1931 roku odwiedził Białowieżę, by tutaj nieco wypocząć.
Zdjęcia do „Z dnia na dzień” kręcono na terenie Nadleśnictwa Jagiellońskiego, na Polanie Białowieskiej i w Parku Pałacowym w Białowieży. Pracę ekipy, wiadomo, obserwowała pilnie spora liczba gapiów.
Odtwórczyni głównej roli kobiecej, Irena Gawęcka, w wywiadzie dla poznańskiego „Nowego Kurjera” (nr 195/1929), wspominała: „Doznaliśmy tu bardzo miłego przyjęcia ze strony dyrektora dóbr, którym jest ojciec Igo Syma. Niezbyt gościnnie przyjęły mnie za to komary, których są tam olbrzymie ilości. Asystent reżysera chodził krok za krokiem za mną z butelką amoniaku w ręce. Zaledwie ukończono zdjęcie – odwracam się i jak na zawołanie wychodzi z krzaków mój „konsyliarz”.
Wymieniony przez aktorkę Igo Sym był synem ówczesnego dyrektora DLP w Białowieży – Antoniego Syma i Austriaczki Julii Sepp. Wprawdzie towarzyszył ekipie Lejtesa, ale przed kamerą nie występował; przebywał wówczas u ojca na wypoczynku. Po ukończeniu prywatnej szkoły filmowej Wiktora Biegańskiego, zadebiutował w 1925 roku w filmie. Piękny, wysportowany, cieszył się powodzeniem u kobiet. W latach trzydziestych związał się z wywiadem niemieckim, a w czasie okupacji został konfidentem Gestapo. Wojskowy Sąd Specjalny ZWZ wydał na niego wyrok śmierci, który został wykonany 7 marca 1941 roku. Ojciec Iga nie dożył tego dramatu, zmarł w 1935 roku.
Józef Lejtes w swoim filmie wydzielił ważną rolę przyrodzie. W wywiadzie dla czasopisma „Kino dla Wszystkich” (nr 92/1929) wyjawił, że dominujący w filmie przekaz, jak kruchym gmachem jest ludzkie szczęście, chciał jeszcze pogłębić ukazaniem psychicznego kontaktu człowieka z przyrodą. Zadaniem przyrody w jego filmie było nie tylko pełnienie roli tła, miała ona stać się przede wszystkim pośrednikiem ludzkich namiętności, pomocnikiem, a czasem i zastępcą aktora.
„Właśnie z tego względu – mówił reżyser – przykładam niesłychaną wagę do zdjęć, które poczyniłem w puszczy Białowieskiej. Dzięki uprzejmości tamtejszych władz korzystałem na terenie Białowieży z nieograniczonej swobody w robieniu zdjęć. Materiał, jaki stamtąd przywiozłem, jest utrwaloną na taśmie apoteozą polskiej przyrody. Nawiasem muszę wspomnieć, że natrafiliśmy w Białowieży na nieprzewidzianego, a zaciętego wroga w postaci… komarów. Nie ma pan pojęcia, jakie męczarnie przechodziliśmy wszyscy. Najwięcej ucierpiała naturalnie płeć piękna w osobie p. Ireny Gawęckicj, która, czując niezliczone ukąszenia złośliwych bestyj, musiała jednocześnie grać zakochaną i rozmarzoną”.
Po opuszczeniu Białowieży ekipa filmowa kręciła jeszcze sceny plenerowe w majątku Ruda na Polesiu, oddalonym około trzydzieści kilometrów od Brześcia n. Bugiem. Dużo czasu one nie zajęły, za to wryły się w pamięć aktorom i realizatorom. W czasie kręcenia sceny pościgu kozaków za parą kochanków wydarzył się wypadek, który omal nie zakończył się tragicznie. W pewnym momencie od linijki oderwało się koło. Pędzące konie z trudem udało się zatrzymać. Niewiele brakowało, aby pojazd uderzył o drzewo, albo o jadące przodem auto z reżyserem i operatorem. Zdarzało się też, że aktorzy zapadali po szyję w błotach, tak że trzeba było ich wyciągać za pomocą sznurów. No i te nieszczęsne komary – tu także ich nie brakowało. Były dni, kiedy musiano przerywać zdjęcia, bo cały zespół chodził opuchnięty i obwiązany. Statyści ratowali się wódką, aktorzy bardziej cenili amoniak, którego podczas realizacji zdjęć w plenerze zużyto niesłychaną ilość.
Film „Z dnia na dzień” miał premierę 25 października 1929 roku. Demonstrowany był jednocześnie w następujących miastach: Warszawa (kino „Pan” i „Capitol”), Lwów („Kopernik”, „Marysieńka”), Kraków („Uciecha”, „Wanda”), Katowice („Rialto”), Bydgoszcz („Cristal”), Poznań („Słońce”), Lublin („Corso”), Sosnowiec („Zagłębie”), Białystok („Modern”), Wilno („Hollywood”). Nie wiemy natomiast, czy film był pokazywany w miejscach, gdzie zostały zrealizowane sceny plenerowe. W Białowieży w owym czasie funkcjonowało kino, prowadzone przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, a więc taki pokaz mógł się odbyć. Niestety, od ukończenia filmu minęło prawie 86 lat i nie ma już wśród nas osób, które mogłyby to pamiętać.

"Kino dla Wszystkich" nr 95/1929
Maria Gorczyńska wśród statystujących w filmie Poleszuków. Źródło: „Kino dla Wszystkich” nr 95/1929 r.

Drugie dzieło w dorobku filmowym Józefa Lejtesa zyskało przychylne oceny krytyków filmowych. Podkreślano, że film odznacza się przede wszystkim żywą akcją, dobrą reżyserią i wspaniałymi zdjęciami plenerowymi z Puszczy Białowieskiej i Polesia („Nowy Kurjer” – nr 251/1929 napisał, że zdjęcia są „czyste, klarowne, piękne i efektowne”). Treść filmu została umiejętnie dostosowana do wymagań kina i dzięki temu napięcie i zainteresowanie u widza nie słabnie w miarę rozwijającej się akcji. Film uznano za nowy, poważny krok do przodu w rozwoju polskiego przemysłu filmowego.
„Gazeta Bankowa” (nr 252/1929) pisała: „W porównaniu z poprzednim jego [Lejtesa] filmem „Huragan” widzimy znaczny postęp reżyserski. Niektóre sceny są wprost kapitalne, pełne brawury i temperamentu. Rzecz oczywista, możnaby mieć pewne zastrzeżenia co do logiczności ujęcia niektórych scen jak np. sceny tańca na jarmarku białoruskim, lecz w jakim filmie nawet najbardziej sławnych reżyserów nie możnaby znaleźć jakiegoś „ale”.
Doskonale wypadły zdjęcia wojenne, traktowane w sposób epizodyczny, świetnie i przejmująco jest ujęty pościg, głębokie wrażenie robią końcowe sceny w miasteczku i ślicznym chutorze Jana Zaremby.
Ozdobą filmu są przepiękne plenery, urocze zakątki z Polesia i puszczy Białowieskiej. Mimowoli ręce składają się do oklasków, patrząc na czyste wyraźne zdjęcia, w całej krasie przedstawiające bogactwo i urok natury”.
W tym samym tonie wypowiadała się „Wielkopolska Ilustracja” (nr 43/1929): „Z dnia na dzień” ukaże nam po raz pierwszy piękno kresów wschodnich, przedstawiających dla filmu prawdziwą kopalnię tematów. Już dziś pewne jest, że ten film będzie apoteozą polskiej przyrody i polskiego krajobrazu”.
A czasopismo „Kino Teatr” (nr 13/1929) dorzucało: „Śród takich błot, stworzono nowy polski film, będący wzruszającą pieśnią o wojnie i miłości, miłości wielkiej, niecodziennej, pasjonującej”.
Były też opinie, że „Z dnia na dzień” jest filmem zbyt wojennym i zbyt smutnym. Za dużo w nim jest działań wojennych, rannych, smutku i bólu. Apelowano do filmowców, by zrozumieli, że publiczność ma dosyć już przeżyć wojennych, krwi i tragedii, że więcej chciałaby radości i pogody życia.
Krytycy bardzo dobrze ocenili grę artystów. Pisano, że Irena Gawęcka i obdarzony fenomenalną intuicją artystyczną Adam Brodzisz potrafili należycie wczuć się w odtwarzane przez siebie postacie, grali swobodnie, naturalnie i zajmująco. Doskonałą postać zazdrosnej chłopki stworzyła Maria Gorczyńska – pełna zmysłowego czaru i kokieterii. Podobnie silną i przejmującą postać wykreował także Wiesław Gawlikowski. Reszta zespołu potrafiła dostroić się do całości.
Komplementowano też Józefa Lejtesa. Pisano, że dowiódł on swoim filmem, iż jest artystą rzetelnym, szczerze oddanym sztuce. Michał Waszyński, który współpracował z Lejtesem przy „Huraganie”, powiedział o reżyserze, że jest to „artysta, który ma zdolności wrodzone i poczucie plastyki” („Kino Teatr” nr 11/1929).

"Kino dla Wszystkich" nr 95/1929
Irena Gawęcka i Adam Brodzisz w scenie zrealizowanej w Białowieży. Źródło: „Kino dla Wszystkich” nr 95/1929 r.

Pochwały nie omijały i producenta filmu, młodej bydgosko-poznańskiej wytwórni „Dworkowski-Film”. Zdaniem recenzentów wytwórnia zasłużyła tym obrazem na szczere wyrazy uznania. Wyrażano opinię, że „Z dnia na dzień” jest filmem, który śmiało możemy zaprezentować wobec zagranicy, że polska produkcja filmowa wkracza coraz bardziej w ramy poważnego przemysłu, zajmując w nim z wolna należne mu miejsce.
Nieco powściągliwsza w ocenach filmu była natomiast poznańska „Tęcza” (nr 46/1929), która wprawdzie uznała „Z dnia na dzień” za „niewątpliwy krok naprzód polskiej produkcji”, ale zaraz dodała, że do doskonałości i zupełnej poprawności jeszcze mu dość daleko. Wytykała filmowi dłużyzny pewnych scen, brak pełnej spoistości między akcją a tłem, na którym się odbywa, co sprawiało, że w niektórych scenach prześliczne zdjęcia krajobrazu wysuwają się samodzielnie na plan pierwszy, tracąc artystyczne związki z poszczególnymi fragmentami filmu.
Józef Lejtes do chwili wybuchu II wojny światowej zrealizował jeszcze 11 filmów fabularnych, w tym kilka ekranizacji literackich. Został uznany za jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów okresu międzywojennego. W czasie wojny nakręcił pełnometrażowy film dokumentalny o walkach Brygady Karpackiej na Bliskim Wschodzie i w płn. Afryce. Po wojnie, przez pewien czas, przebywał w Izraelu, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Nadal realizował filmy, ale przedwojennego sukcesu nie udało mu się już powtórzyć. Współpracował z telewizją (nakręcił m.in. jeden z odcinków „Bonanzy”). Jego marzeniem było zrealizowanie filmu o Januszu Korczaku – niestety, żadna z wytwórni nie zainteresowała się tą propozycją. Józef Lejtes zmarł w Los Angeles, 27 maja 1983 roku, w wieku 81 lat.

"Wielkopolska Ilustracja" nr 50/1929
Scena walki z isprawnikiem. Od lewej: Lucjan Żurowski, Adam Brodzisz i Irena Gawęcka. Źródło: „Wielkopolska Ilustracja” nr 50/1929

Wracając do Puszczy Białowieskiej – kolejnym twórcą filmowym, który odwiedził z ekipą ten zakątek kraju, był Henryk Szaro. W początku 1930 roku zrealizował on w Białowieży sceny wędrówki skazańców oraz brawurowej ucieczki i pogoni do filmu pt. „Na Sybir”. Ale już na kolejny film fabularny ten słynny w całym świecie masyw leśny musiał czekać aż do 1969 roku, kiedy to nakręcono w nim sekwencje z żubrami do filmu „Lokis” Janusza Majewskiego. W następnych latach Białowieżę odwiedziły ekipy realizacyjne filmów: „Kazimierz Wielki” Ewy i Czesława Petelskich, „Lato leśnych ludzi” Władysława Lesickiego, „Rykowisko” Grzegorza Skurskiego (w Puszczy powstał niemal cały film), „Biesy” Andrzeja Wajdy, „Tajemnica puszczy” Andrzeja Barszczyńskiego. Poza tym – w Białowieży zrealizowano również sceny do kilku seriali i filmów telewizyjnych.

 

Komentarze

 1. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 2. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 3. zxSgW5 Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is very good.

 4. I carry on listening to the news broadcast speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 5. Superb blog you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 6. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 7. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 8. Attractive portion of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing for your augment or even I achievement you get right of entry to constantly quickly.

 9. Im now not certain the place you’re getting your information, however good topic. I must spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was searching for this info for my mission.

 10. of course like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will definitely come again again.

 11. Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be subscribing in your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 12. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless imagine if you added some great images or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could definitely be one of the most beneficial in its field. Great blog!

 13. I just want to tell you that I am just very new to blogging and certainly savored this web site. Probably I’m going to bookmark your blog post . You surely have awesome posts. With thanks for sharing your website page.

 14. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 15. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 16. Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!

 17. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 18. I simply could not depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual supply for your guests? Is gonna be back often in order to inspect new posts

 19. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 20. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 21. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Appreciate it!

 22. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I love the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!

 23. Definitely consider that that you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about concerns that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire thing without having side effect , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 24. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 25. I’m not positive where you’re getting your information, but good topic.
  I should spend some time learning a lot more or understanding more.
  Thanks for excellent information I had been searching for this information for my mission.

 26. Hello there! This is kind of off topic but I need some advice
  from an established blog. Is it hard to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 27. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 28. Hello there, You have done a fantastic job. I’ll certainly
  digg it and personally suggest to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 29. I’m extremely inspired along with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid material or do you customize it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it is rare to peer a great weblog such as this one today..

 30. I each time accustomed to study article in news papers the good news is
  because i am a person of net thus from now I am just using net for articles or reviews, due to web.

 31. Hi there it’s me, I am also visiting this website regularly, this website is really
  fastidious and the users are really sharing nice thoughts.

 32. Pretty section of content. I simply stumbled upon your
  site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing on your augment and even I achievement you access persistently rapidly.

 33. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted
  to say great blog!

 34. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent,
  as well as the content!

 35. I seriously love your website.. Great colors & theme.
  Do you make this web site yourself? Please reply back as I’m seeking to create my personal site
  and would want to learn that you got this from or just what the theme is referred to as.

  Appreciate it!

 36. You will be so interesting! I don’t suppose I’ve truly read anything such as this before.
  So good to learn someone with just a few genuine
  ideas on this material. Really.. many thanks for starting this up.
  This web site is something that is required on the internet, someone with a
  certain amount of originality!

 37. I will right away snatch your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me know in order that I could subscribe. Thanks.

 38. Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this site is real user pleasant! .

 39. Asking them questions are in fact nice thing if you are not
  understanding anything entirely, but this paragraph offers fastidious
  understanding yet.

 40. Hi there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this web site.

 41. each and every time i accustomed to read smaller articles or reviews that as
  well clear their motive, and that is certainly also happening using this type of paragraph which I am reading here.

 42. hello there and thank you to your info – I have definitely picked up something new from proper here. I did alternatively experience some technical issues using this site, as I experienced to reload the web site many instances previous to I may just get it to load correctly. I were puzzling over if your web hosting is OK? Now not that I am complaining, however slow loading cases occasions will very frequently impact your placement in google and could harm your high-quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot extra of your respective interesting content. Ensure that you replace this again very soon..

 43. It’s a pity you don’t possess a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog!
  I suppose right now i’ll accept bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look ahead to new updates and may share this website with
  my Facebook group. Talk soon!

 44. I blog frequently and I really thank you for your content.
  Your article has really peaked my interest. I will take a note of
  your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed too.

 45. This really is a great tip especially to people unfamiliar with
  the blogosphere. Short but very accurate information Thanks a lot for sharing this particular one.
  A necessity read article!

 46. What i do not realize is if truth be told how you are no longer actually a lot more well-liked than you might be now. You are so intelligent. You recognize thus considerably in the case of this topic, made me personally imagine it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested unless it¦s something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs nice. At all times deal with it up!

 47. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly helpful & it helped me out a lot. I’m hoping to present one thing again and help others like you aided me.

 48. I seriously love your site.. Great colors & theme.
  Have you create this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own, personal personal site and would
  desire to figure out in which you got this
  from or specifically what the theme is named. Many thanks!

 49. I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 50. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I will try and check back more often. How frequently you update your site?

 51. Excellent article. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve performed a fantastic job. I’ll certainly
  digg it and personally suggest to my friends. I am confident they
  will be benefited from this website.

 52. With havin a lot content and articles do you ever encounter any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has many unique content I’ve either authored myself or outsourced but it really seems
  a lot of it is popping it up everywhere in the internet without my permission. Have you any idea any techniques to help you protect against
  content from being scammed? I’d genuinely appreciate it.

 53. Awesome issues here. I’m very satisfied to peer your post.
  Thanks so much and I am taking a look ahead to contact you.

  Will you kindly drop me a e-mail?

 54. It’s very effortless to find out any topic on net as compared with textbooks, while i
  found this part of writing at this particular website.

 55. Hi! I’m at work surfing around your blog from
  my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog
  and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

 56. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 57. I don’t even understand how I ended up here, but I thought this publish was once good. I don’t recognize who you’re but certainly you are going to a well-known blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 58. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 59. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get several e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Bless you!

 60. Wow, amazing blog structure! How lengthy have you been running a
  blog for? you made blogging look easy. The overall glance of your web
  site is magnificent, let alone the content!

 61. Thanks for another great post. Where else could anyone get that
  type of information in such a perfect way of writing?

  I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 62. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 63. needless to say much like your web-site however you should have a look at the spelling
  on quite a few of your own posts. Several turn out to be rife
  with spelling problems and i also to discover it very bothersome to know the veracity
  however I’ll certainly come back again.

 64. If some one needs to get updated with most up-to-date technologies therefore he needs to be
  visit this site and become current all the time.

 65. Every weekend i used to visit see this internet site, for the reason that i want enjoyment,
  because this this website conations actually pleasant funny stuff too.

 66. Our company is a small grouping of volunteers and opening
  a whole new scheme in your community. Your site offered us with
  valuable information to be effective on. You possess done a formidable job
  and our whole community will be grateful to you.

 67. It’s actually very difficult in this filled with activity
  life to listen news on Television, therefore I just use the
  internet for this reason, and obtain the latest news.

 68. Great weblog here! Additionally your site a lot up fast!

  What host are you presently using? Can I am just getting your
  associate link for your personal host? I desire
  my web site loaded up as quickly as yours lol

 69. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 70. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you will be a fantastic author.I am going to ensure to bookmark
  your blog site and definately will often keep coming back
  sooner or later. I would like to encourage anyone to continue your
  great posts, use a nice weekend!

 71. Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  ok. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 72. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 73. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  start. Do you have any points or suggestions?
  Appreciate it

 74. I’ve recently started a website, the info you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 75. Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 76. Hello there, just became aware about your blog through
  Google, and located that it is actually truly informative.
  I am planning to be cautious about brussels. I will be grateful if you
  continue this later on. Many people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 77. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you